Sistemik Lupus eritematozus hastalarında cinsiyetin klinik ve laboratuvar bulgularına etkisi
Impact of gender on clinical presentation and laboratory parameters in patients with systemic Lupus erythematosus
  1. Tez No: 963406
  2. Yazar: ALİ TUNA ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE ŞULE YAŞAR BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çakıcı, A. T. Sistemik Lupus Eritematozus hastalarında cinsiyetin klinik ve laboratuvar bulgularına etkisi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. Sistemik lupus eritematozus (SLE), immünolojik bozukluklar ve çok sayıda organın tutulumuyla seyreden, nedeni belirlenemeyen kronik bir otoimmün hastalıktır. 20 ila 40 yaşları arasında daha yaygın saptanan bu hastalık, kadınlarda erkeklere göre 9 kat daha fazla görülür. Hastalığın şiddeti, tedaviye verilen yanıt ve prognozu, cinsiyete göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu çalışmanın amacı SLE'nin tanı anında ve seyri sırasında ortaya çıkan farklılıklar üzerinde cinsiyetin etkisi olup olmadığını araştırmak ve kliniğimizde SLE ile takip ettiğimiz kadın ve erkek hastaları klinik ve laboratuvar olarak karşılaştırmak, hastalığın seyri sırasında görülen farklılıkları ortaya koymaktır. 404 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların %88'i (n=355) kadın, %12'si (n=49) erkekti. Kadınlarda ortalama tanı yaşı 32,8, erkeklerde 36 olarak saptandı. Çalışmamızda özellikle tanı anında lupus nefriti, serozit, venöz tromboz tablolarının erkeklerde kadınlara göre daha sık görüldüğü tespit edildi. Laboratuvar tetkiklerinde ise özellikle anti-dsDNA yüksekliği erkek hastalarda daha sık tespit edildi. Hastalığın tedavisi hastalık şiddetine, organ tutulumuna göre değişiklik göstermekle birlikte tüm hastalarımız ilk basamakta hidroksiklorokin kullanmaktaydı. Hidroksiklorokin dışındaki tüm tedavilerin erkeklerde daha sık kullanıldığı tespit edildi. Hastalığın patogenezinde rol oynayan mekanizmalar ortaya çıktıkça cinsiyet faktörünün de hastalık sürecine etkisinin daha iyi anlaşılabilmesi sonucunda daha etkin tedavilerin keşfedilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cakici, A. T. The influence of gender on clinical and laboratory manifestations in patients with Systemic Lupus Erythematosus. Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Eskisehir, 2025. Systemic lupus erythematosus (SLE) is a chronic autoimmune disease of unknown etiology, characterized by immunological abnormalities and involvement of multiple organ systems. It is more commonly observed between the ages of 20 and 40. This disease is nine times more prevalent in women than in men. The severity of the disease, response to treatment and prognosis may vary according to gender. The aim of this study is to investigate whether gender has an impact on the differences observed at the time of diagnosis and during the course of SLE, and to compare male and female patients with SLE followed in our clinic, both clinically and laboratory-wise, in order to identify the differences observed throughout the course of the disease. Data of 404 patients were evaluated retrospectively. 88% (n=355) of the patients were female and 12% (n=49) were male. The average age at diagnosis was found to be 32.8 years for females and 36 years for males. In our study, it was specifically observed that lupus nephritis, serositis, and venous thrombosis were more frequently seen in males compared to females at the time of diagnosis. In laboratory tests, especially elevated levels of anti-dsDNA were more frequently detected in male patients. Although the treatment of the disease varies depending on its severity and organ involvement, all of our patients were using hydroxychloroquine as the first-line treatment. It was found that all treatments, except for hydroxychloroquine, were used more frequently in male patients. As the mechanisms involved in the pathogenesis of the disease are elucidated, a better understanding of the impact of gender on the disease process will likely lead to the discovery of more effective treatments.