Artroskopik omuz cerrahilerinde postoperatif analjezi yönetiminde serratus posterior superior interkostal plan bloğu ile supraskapular ve infraklavikular sinir bloklarının kombinasyonunun karşılaştırılması
Comparison of serratus posterior superior intercostal plane block with combination of suprascapular and infraclavicular nerve blocks in postoperative analgesia management in arthroscopic shoulder surgery
- Tez No: 963407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Supraskapular sinir bloğu (SSB) ile infraklavikular blok (IKB) kombinasyonu artroskopik omuz cerrahilerinde analjezi amaçlı kullanılmaktadır. Serratus posterior superior interkostal plan bloğu (SPSIPB) yeni tanımlanan bir blok olup omuz cerrahilerinde postoperatif analjezi için güncel bir seçenek olabileceği düşünülmektedir. Biz de çalışmamızda artroskopik omuz cerrahilerindeki hastalarda postoperatif analjezi gereksinimlerini SSB ve IKB kombinasyonu ile SPSIPB grupları arasında karşılaştırmayı ve birbirlerine üstünlüğü olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma: tek merkezli olup prospektif, gözlemsel olarak yapılmıştır. Araştırmamız Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmamız için, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp fakültesi, Klinik Araştırmalar Etik Kurul'undan 16.01.2024 tarih ve 2024-01/07 nolu karar alındıktan sonra çalışmaya başlandı. Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) skoru I-II-Ⅲ olan ve artroskopik omuz cerrahisi geçiren toplam 30 hasta çalışmaya alındı. Hastalar iki gruba ayrılarak 15 hastaya SSB ve IKB kombinasyonu (Grup 1), 15 hastaya ise SPSIPB (Grup 2) uygulandı. Tüm hastaların genel anesteziden önce işlem yapılacak taraftaki her solukta oluşan diyafram kası hareketleri ultrason ile bakılıp not edildi. Tüm hastalara 1 gram parasetamol iv ve 50 mg deksketoprofen uygulanarak hastalar uyandırıldı. Ameliyat sonrası 30.dakikada ultrason ile tekrar her iki gruptaki hastaların işlem yapılan taraftaki her solukta oluşan diyafram kası hareketleri not edildi. Tüm hastalara rutin analjezi prosedürü olarak 8 saatte bir Parasetamol 1 gr iv ve 12 saatte bir deksketoprofen trometamol 50 mg iv uygulandı. Tüm hastaların 1.,6.,12.,18.,24.saatlerdeki statik numerik ağrı skalası skorları (S-NRS) ve dinamik numerik ağrı skalası skorları (D-NRS) kaydedildi. Kurtarıcı analjezik olarak Tramadol 50 mg iv 10 dk.'da verildi. Hastalarda yapılan blok tekniklerine sekonder yan etkiler kaydedildi. Hastalarda görülen opioid bağımlı yan etkiler kaydedildi. Hastalara postoperatif 24. saatte QoR-15 anketi yapıldı. Bulgular: Çalışmamızın sonucunda Grup 1 ve Grup 2' deki hastalar arasında tramadol tüketimi açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Grup 2'deki hastaların Grup 1'e kıyasla 1., ve 6.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The combination of suprascapular nerve block (SSB) and infraclavicular block (ICB) is used for analgesic purposes in arthroscopic shoulder surgeries. Serratus posterior superior intercostal plane block (SPSIPB) is a newly described technique and is considered a contemporary option for postoperative analgesia in shoulder surgeries. In this study, we aimed to compare postoperative analgesic requirements between patients undergoing arthroscopic shoulder surgery who received either the SSB–ICB combination or SPSIPB, and to determine whether one technique has superiority over the other. Materials and Methods: This single-center, prospective, observational study was conducted at Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital. Following approval from the Ethics Committee of Clinical Research at Cumhuriyet University Faculty of Medicine (Decision No: 2024-01/07, dated January 16, 2024), the study was initiated. A total of 30 patients with an American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status score of I–II-Ⅲ who underwent arthroscopic shoulder surgery were included. Patients were randomly allocated into two groups: Group 1: Suprascapular nerve block (SSB) combined with infraclavicular block (ICB) (n = 15) Group 2: Serratus posterior superior intercostal plane block (SPSIPB) (n = 15). Prior to the induction of general anesthesia, diaphragmatic muscle movements on the operative side during each inspiration were assessed using ultrasound and recorded for all patients. All patients received 1 g intravenous paracetamol and 50 mg intravenous dexketoprofen before emergence from anesthesia. At postoperative 30 minutes, diaphragmatic muscle movements on the operative side were reassessed via ultrasound and recorded in both groups. Postoperatively, all patients received the standard analgesic protocol consisting of intravenous paracetamol 1 g every 8 hours and intravenous dexketoprofen trometamol 50 mg every 12 hours. Static Numeric Rating Scale (S-NRS) and Dynamic Numeric Rating Scale (D-NRS) pain scores were recorded at the 1st, 6th, 12th, 18th, and 24th hours after surgery. Tramadol 50 mg intravenous infusion over 10 minutes was administered as a rescue analgesic when required. Adverse effects secondary to the block techniques and opioid-related side effects were documented. At the postoperative 24th hour, all patients completed the Quality of Recovery-15 (QoR-15) questionnaire. Results: In our study, no significant difference was observed between Group 1 and Group 2 in terms of tramadol consumption. However, patients in Group 2 had significantly higher S-NRS and D-NRS scores at the 1st and 6th postoperative hours compared to Group 1 (p < 0.005). No significant differences were found in S-NRS and D-NRS scores at the other time points. In both Group 1 and Group 2, the preoperative and postoperative 30-minute diaphragm excursion measurements showed less than a 25% reduction, indicating that the phrenic nerve was not affected, and no significant difference was detected between the groups. Comparison of postoperative QoR-15 survey results between the two groups revealed no statistically significant difference. No complications related to the block techniques were observed in any patient, and no opioid-related side effects were reported. Conclusion: We found that both the combination of suprascapular nerve block (SSB) with infraclavicular block (IKB) and the serratus posterior superior intercostal plane block (SPSIPB) are effective methods for postoperative analgesia in arthroscopic shoulder surgery, and that neither technique adversely affects respiratory function. We believe that either approach can be preferred in arthroscopic shoulder procedures, depending on the anesthesiologist's experience.