Lise öğrencilerinin yaşam amaçları ile aile aidiyet düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: İstanbul / Esenler ilçesi örneği
Examining the relationship between high school students' life purposes and levels of family belonging: The example of İstanbul / Esenler district
- Tez No: 963501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDALI AYBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin yaşam amaçları ile aile aidiyet düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç kapsamında lise öğrencilerinin yaşam amaçları ile aile aidiyet düzeyi arasındaki korelasyona bakılmış olup hem yaşam amaçları hem de aile aidiyet düzeyleri çeşitli demografik değişkenler aracılığıyla incelenmiştir. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Esenler ilçesinde öğrenim gören öğrencilerle gerçekleştirilmiştir. Çalışma, üç farklı türdeki dokuz lisede öğrenim gören toplam 772 öğrenciyle yürütülmüş olup, örneklem seçiminde basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan 7 soruluk Demografik Bilgi Formu, Aldemir ve Demir (2022) tarafından geliştirilen 5'li Likert tipindeki 46 maddelik Çocuk ve Ergenlerde Yaşam Amacı Belirleme Ölçeği ile Mavili ve arkadaşları (2014) tarafından geliştirilen 5'li likert tipindeki 17 maddelik Aile Aidiyet Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde anket ve ölçekler Google Form aracılığıyla dijital ortama aktarılmış ve uygulamalar, öğrencilerin kendi sınıf ortamlarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, doğrusal regresyon analizi, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post hoc testler (Tukey, LSD) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the relationship between high school students' life goals and their sense of family belonging. Within the scope of this purpose, the correlation between the life goals of high school students and their level of family belonging was examined, and both their life goals and their level of family belonging were examined through various demographic variables. The study was conducted with students attending schools in the Esenler district of Istanbul during the 2024-2025 academic year. The sample consisted of 772 students from nine high schools of three different types, selected through simple random sampling. Data collection instruments included a 7-item Demographic Information Form prepared by the researcher, the 46-item 5-point Likert-type Life Purpose Determination Scale for Children and Adolescents developed by Aldemir and Demir (2022), and the 17-item 5-point Likert-type Family Belonging Scale developed by Mavili et al. During the data collection process, the questionnaires and scales were digitized via Google Forms and the applications were carried out in the students' own classroom environments. The data obtained were analyzed using SPSS 22.0 statistical software. Pearson correlation analysis, linear regression analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc tests (Tukey, LSD) were used to analyze the data.