Geçerken dergisindeki dînî, ahlakî ve temel değerlerin din eğitimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of religious, moral and fundamental values in the Geçerken magazine in terms of religious education
  1. Tez No: 963520
  2. Yazar: ŞEYMA ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmada, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan süreli yayınlardan biri olan“Geçerken”dergisinin 2020-2022 yılları arasında yayımlanan sayıları, dînî, ahlakî ve temel değerler bağlamında din eğitimi açısından incelenmiştir. Çalışmanın kapsamı, derginin ilk yirmi yedi sayısıyla sınırlandırılmıştır. Derginin yapısal özellikleri, içerdiği değerlerin tespiti ve bu değerlerin din eğitimi bağlamında değerlendirilmesi; doküman analizi yöntemi ve nitel içerik analizi tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, çalışmanın üçüncü bölümünde ayrıntılı şekilde sunulmuştur. Elde edilen veriler doğrultusunda, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim programında yer alan dînî, ahlakî ve temel değerlerin“Geçerken”dergisinde tekrarlandığı ve çeşitli şekillerde işlendiği tespit edilmiştir. Özellikle her sayıda çalışkanlık, merhamet, sevgi ve yardımseverlik gibi değerlere düzenli olarak yer verildiği görülmüştür. Bu değerlerin, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan“Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”kapsamında DKAB dersi müfredatında vurgulanan değerlerle örtüştüğü sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, derginin yaygın din eğitimi kapsamında bireyler ve kurumlar tarafından destekleyici bir materyal olarak kullanılmasının faydalı olabileceği değerlendirilmiştir. Sonuç olarak,“Geçerken”dergisinin hem formal hem de informal din eğitimini destekleyici bir kaynak niteliği taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the religious, moral, and fundamental values presented in the issues of“Geçerken”, a periodical published by the Presidency of Religious Affairs, between the years 2020 and 2022, within the context of religious education. The scope of the research is limited to the first twenty-seven issues of the magazine. The structural features of the journal, the determination of the values it contains and the evaluation of these values in the context of religious education were carried out using the document analysis method and the qualitative content analysis technique. The findings obtained through the study are presented in detail in the third section. According to the results, it was observed that the religious, moral, and fundamental values included in the Religious Culture and Moral Knowledge curriculum are reflected and reiterated in various forms within the“Geçerken”magazine. In particular, values such as diligence, compassion, love, and benevolence are consistently emphasized in each issue. These values were found to align with those emphasized in the Religious Culture and Moral Knowledge course curriculum, developed within the framework of the“Century of Türkiye Education Model”by the Ministry of National Education. Furthermore, it has been concluded that the magazine could serve as a beneficial resource for individuals and institutions engaged in non-formal religious education. In conclusion,“Geçerken”contributes to both formal and informal religious education as a supportive educational tool.