İzmir'de 2023-2024 yıllarında otopsileri yapılan trafik kazasına bağlı ölümlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective analysis of traffic accident-related deaths autopsied in İzmir (2023–2024)
- Tez No: 963630
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Trafik kazaları, dünya genelinde hem ölüm hem de ciddi yaralanmaların önde gelen nedenleri arasında yer almakta ve küresel sağlık sistemlerini ciddi biçimde zorlamaktadır. Trafik kazaları, özellikle genç yaş gruplarında en yaygın ölüm nedeni olup, toplumun genelinde ciddi sağlık, sosyal ve ekonomik sorunlara da yol açmaktadır. Çalışmamızda, trafik kazalarına bağlı ölüm olgularının otopsi verileri ışığında demografik özellikler, travmatik bulgular, ölüm nedenleri ve toksikolojik analiz sonuçları açısından değerlendirilerek elde edilen bulguların, hem adli tıp uygulamalarına bilimsel katkı sunması hem de trafik kazalarının önlenmesine yönelik halk sağlığı politikalarının oluşturulmasına destek sağlaması amaçlanmıştır. Materyal Metot: Çalışmamızda; Adli Tıp Kurumu İzmir Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde 01.01.2023 ile 31.12.2024 tarihleri arasında otopsisi yapılan trafik kazası sonucu meydana gelen ölümlerin otopsi raporları ve savcılık tutanakları UYAP sistemi üzerinden taranarak elde edilen veriler retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu çalışma, trafik kazalarına bağlı ölümleri adli otopsi bulguları üzerinden incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 2023 ve 2024 yıllarında toplam 690 olgu değerlendirilmiştir. Vakaların yaş ortalaması 45,1±21,5 yıl olup, yaş dağılımında en yüksek oran %18,7 ile 20-29 yaş grubuna aittir. Cinsiyet dağılımı incelendiğinde, ölenlerin %80,6'sının erkek, %19,4'ünün kadın olduğu saptanmıştır. Kazaların %64,9'unun kırsal alanlarda, en sık yaz aylarında, hafta sonlarında ve akşam saatlerinde ölümlerin arttığı belirlenmiştir. Vakaların %45'i sürücü, %22,1'i yaya, %31,5'i yolcu olarak saptanmıştır. Ölüm yeri analizinde olguların %56'sının olay yerinde, %44'ünün ise hastanede yaşamını yitirdiği görülmüştür. Toksikolojik incelemelerde olguların %9,1'inde etanol, %7,1'inde çoklu madde kullanımı tespit edilmiştir. En sık yaralanma bölgeleri toraks (%80,9) ve baş-boyun (%78,1) olarak belirlenmiştir. Sonuç: Sonuç olarak, çalışmamız trafik kazalarına bağlı ölümlerin özellikle genç ve erkek bireylerde, kırsal bölgelerde, yaz aylarında ve riskli sürücü davranışlarının öne çıktığı koşullarda yoğunlaştığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, trafik güvenliği politikalarının güçlendirilmesi ve hedefe yönelik önlemlerin geliştirilmesi açısından önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Traffic accidents are among the leading causes of death and severe injuries worldwide, placing a significant burden on global health systems. They are particularly the most common cause of death in younger age groups and create major health, social, and economic problems in the general population. This study aimed to evaluate traffic accident–related deaths in terms of demographic characteristics, traumatic findings, causes of death, and toxicological analyses based on autopsy data, in order to contribute scientifically to forensic medicine practice and support the development of public health policies for the prevention of traffic accidents. Materials and Methods: In this retrospective study, autopsy reports and prosecutor's records of traffic accident–related deaths performed at the Morgue Department of the Council of Forensic Medicine, Izmir Group Presidency, between January 1, 2023, and December 31, 2024, were reviewed using the National Judiciary Informatics System (UYAP). Results: A total of 690 cases were analyzed. The mean age was 45.1±21.5 years, with the highest proportion (18.7%) in the 20–29 age group. Of the cases, 80.6% were male and 19.4% were female. Most accidents (64.9%) occurred in rural areas, and fatalities were most frequent during summer, on weekends, and in the evening hours. Regarding traffic position, 45% of the victims were drivers, 22.1% pedestrians, and 31.5% passengers. Analysis of the place of death revealed that 56% died at the scene, while 44% died in hospital. Toxicological examinations showed ethanol in 9.1% of cases and multiple substance use in 7.1%. The most common injury sites were the thorax (80.9%) and head–neck region (78.1%). Conclusion: This study demonstrates that traffic accident–related deaths are predominantly observed among young males, in rural regions, during summer months, and under conditions associated with risky driver behavior. These findings provide important implications for strengthening traffic safety policies and developing targeted preventive strategies.