Kadın üniversite öğrencilerinin çocukluk travmaları, toplumsal cinsiyet rolü stresleri ve adil dünya inançları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships among childhood traumas, gender role stresses and beliefs in a just world in female university students
  1. Tez No: 963882
  2. Yazar: ECEM EYİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Adil dünya inancı, bireyin yaşamda hak ettiği sonuçları yaşadığını ifade eden temel bir yanılsama olarak görülmektedir. Bu yanılsama sayesinde birey, olumlu davranışlarının olumlu sonuçlanacağı adil bir sosyal düzen içerisinde yaşadığına inanmakta ve böylece güven duygusu ihtiyacı karşılanmaktadır. Bununla birlikte, adaletsizlik deneyimleri bireyin temel güven duygusunu sarsarak temel varsayımlarına zarar verebilmektedir. Bu doğrultuda, kadın üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travmaları ve toplumsal cinsiyet rolü streslerinin adaletsizlik deneyimleri kapsamında değerlendirilebileceği varsayılmıştır. Sonuç olarak bu araştırmanın amacı, kadın üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travmaları, toplumsal cinsiyet rolü stresleri ve adil dünya inançları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenim gören 342 kadın üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Kadın Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği, Adil Dünya İnancı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonuçları, çocukluk çağı travmaları ve kadın toplumsal cinsiyet rolü stresinin, kişisel adil dünya inancındaki varyansın %36.6'sını açıkladığını ve çocukluk çağı travmalarının ve kadın toplumsal cinsiyet rolü stresinin kişisel adil dünya inancı üzerinde negatif yönlü anlamlı rolü olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, çocukluk çağı travmaları ve kadın toplumsal cinsiyet rolü stresinin, genel adil dünya inancındaki varyansın %24.7'sini açıkladığı ve çocukluk çağı travmalarının ve kadın toplumsal cinsiyet rolü stresinin genel adil dünya inancı üzerinde negatif yönlü anlamlı role sahip olduğu bulunmuştur. Bu araştırma bulgularına göre, kadın üniversite öğrencilerinin çocukluk travmaları ve toplumsal cinsiyet rolü stresi düzeylerinin, kişisel ve genel adil dünya inancını negatif yönde anlamlı şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The belief in a just world is perceived as a fundamental assumption that expresses the idea that individuals experience the results they deserve in life. Through this illusion, individuals believe that they live in a just social order where their positive behaviors will lead to fair and favorable outcomes, thereby satisfying their need for a sense of safety. However, experiences of injustice can undermine individuals' basic sense of security and undermine their fundamental assumptions about the world. In this regard, it has been assumed that female university students' childhood traumas and gender role stresses can be evaluated as forms of experienced injustice. As a result, this study aims to examine the relationships between childhood traumas, gender role stress, and just world beliefs of female university students. The study sample comprises 342 female university students studying in various faculties at Kocaeli University Umuttepe Campus during the 2023-2024 academic year. The Childhood Trauma Scale, the Female Gender Role Stress Scale, the Just World Belief Scale, and the Personal Information Form were used to collect data in the study. The data were analyzed using multiple linear regression. The results indicated that childhood traumas and female gender role stress explained 36.6% of the variance in personal just world belief, and childhood traumas and female gender role stress had a negative significant role in personal just world belief. However, it was found that childhood traumas and female gender role stress explained 24.7% of the variance in general just world belief, and childhood traumas and female gender role stress had a negative significant role on general just world belief. According to the findings of this study, it was found that female university students' childhood traumas and gender role stress levels significantly predict personal and general just world beliefs negatively.