Statistically significant correlations of quick diagnostic tests and states-of-health
Hızlı tanı testleri ile sağlık durumları arasındaki istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar
  1. Tez No: 964046
  2. Yazar: REZAN EZGİ SEVGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÜLGÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Elektrikli araçların popülaritesinin artmasından dolayı, Lityum iyon piller üzerine yapılan araştırmalar büyük önem taşımaktadır. Bu bataryaların verimli ve güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için performanslarının ve düşüşlerinin yakından takip edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, 8 adet Aspilsan INR18650 pilinin Sağlık Durumunu (SoH) tahmin etmek için iki teknik kullanılmıştır: Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) ve Aralıklı Akım Kesimi (ICI). Bu tezde, öncelikle Lityum iyon piller ve çalışma prensipleri ele alınmıştır. Daha sonra, neden uygulamaya uygun olduklarını anlamak için hem EIS hem de ICI için arka plan bilgileri verilmiştir; ek olarak, SoH düşüşüne neden olan pil kimyasını anlamak için nasıl kullanılabilecekleri anlatılmıştır. Ardından, EIS ve ICI'nin nasıl birleştirildiği ve pil SoH'si ile ilişkilendirmek için nasıl kullanıldığı sunulmuştur. Her bir 8 pil, her 50 döngüde bir farklı Şarj Durumlarında (SoC) EIS, ICI, şarj ve deşarj prosedürlerinden oluşan bir sekans ile test edilmiştir. Daha sonra, bu testlerden elde edilen veriler, çevrimden bilinen kapasitelerle karşılaştırılarak kontrol edilmiştir. Bu parametreleri ilişkilendirmek için Mesafe Korelasyonu (dCor) uygulanmıştır, çünkü dCor iki parametre arasında doğrusallıkla sınırlı olmayan her türlü ilişkiyi ortaya koymaktadır. Daha sonra, elde edilen verileri doğrulamak için ICI parametrelerindeki hata payları incelenmiştir. Ayrıca, verilerin kalitesini doğrulamak için elde edilen tüm EIS verilerine Kramers-Kronig testi uygulanmıştır. Ek olarak, elde edilen ICI parametrelerini kullanmanın tahmin gücünü göstermek için ICI doneleri kullanılarak gruplama tekniği kullanılmıştır. Sonuç olarak, bu pil setinin kapasitesinin ICI testi kullanılarak belirli koşullarda nispeten kısa bir sürede nasıl ve neden \%1,8 hata aralığında tahmin edilebileceği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the popularity of electrical vehicles rising, research on Lithium ion batteries have the utmost importance. For an efficient and safe usage of these batteries, their performance and its decline have to be closely monitored. In this work, two techniques were used for predicting State of Health (SoH) for 8 Aspilsan INR18650 batteries: Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) and Intermittent Current Interruption (ICI). In this thesis, firstly Lithium ion batteries and their working principle is discussed. Afterwards, background information for both EIS and ICI were given for understanding why they are suitable for application; moreover, how they can be utilized to understand the battery chemistry that causes the SoH decline. Following, how EIS and ICI were combined and used to correlate to battery SoH were presented. All 8 batteries were tested with a sequence made up of EIS, ICI, charging and discharging procedures in different States of Charge every 50 cycles. Then, the data acquired from these tests were checked against the capacities known from the cycling. For correlating these parameters, Distance Correlation (dCor) was applied as dCor reveals any type of association between two parameters, not limited to linearity. Afterwards, to verify the data acquired, the errors for ICI parameters were investigated. Moreover, Kramers-Kronig test was applied to all the EIS data acquired to validate the quality of the data. To add, binning using the ICI parameters were used to showcase the prediction power of using ICI parameters acquired. In the end, it is explained how and why capacity of this set of batteries can be predicted with 1.8\% error range using ICI test at specific conditions in a relatively short amount of time.