İş hukukunda işyeri ve işletme kavramları
Concepts of workplace and enterprise in labor law
  1. Tez No: 964419
  2. Yazar: ESRA ÇELTİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İş hukukunda işyeri ve işletme kavramları hem bireysel hem de toplu iş hukuku bakımından önemli bir yer tutmaktadır. Her iki kavramın tarihsel gelişimi, bireysel ve toplu iş hukuku içindeki yeri ile uygulamadaki etkileri çalışmamızda detaylı biçimde ele alınmış; özellikle iş güvencesi, alt işverenlik, uzaktan çalışma modelleri, toplu iş sözleşmesi ehliyeti ve yetkisi gibi çeşitli yansımaları bağlamında değerlendirilmiştir. 4857 sayılı İş Kanunu ile 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuat hükümleri ayrıntılı olarak irdelenmiş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemeleri kararları ışığında kavramların yargı uygulamasındaki yeri tartışılmıştır. Ayrıca, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri hukuk düzenlerinde işyeri ve işletme kavramlarının nasıl tanımlandığı ve hangi hukuki sonuçlara bağlandığı karşılaştırmalı olarak anılan ülkelerin mahkeme kararlarından örnekler ile incelenmiştir. Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmeleri de değerlendirilmiştir. Söz konusu incelemelerde, yargı kararları, güncel mevzuat ve öğreti bir arada değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, kavramların açık ve tutarlı biçimde tanımlanmasının gerekliliği vurgulanmış; mevcut uygulamadaki belirsizliklerin giderilmesi, yargı içtihatlarının normatif metinlere yansıtılması ve dijitalleşen çalışma modelleri ışığında yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir. Çalışma hem öğretideki tartışmalara katkı sunmayı hem de uygulayıcılar için yol gösterici olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concepts of workplace and enterprise hold significant importance in both individual and collective labor law. This study provides a detailed examination of the historical development of these concepts, their roles within the framework of labor law, and their practical implications—particularly in relation to job security, subcontracting, remote working models, and the competence and authority to conclude collective labor agreements. The relevant provisions of the Labor Act No. 4857 and the Trade Unions and Collective Labour Agreements Act No. 6356 have been thoroughly analyzed. Furthermore, the judicial interpretation of the workplace and enterprise concepts has been examined through decisions of the European Court of Human Rights, the Constitutional Court, the Court of Cassation, and the Regional Courts of Appeal. The legal definitions and consequences of these concepts have also been studied comparatively by referring to the legal systems of European Union member states, the United Kingdom, and the United States, with examples from judicial decisions in those jurisdictions. International Labour Organization conventions have likewise been taken into consideration. Throughout the analysis, judicial decisions, current legislation, and scholarly opinions have been evaluated together in an integrated manner. In the conclusion, the necessity of defining the concepts clearly and consistently is emphasized. The study underlines the need to eliminate current uncertainties in practice, reflect settled case law into normative texts, and introduce new regulations in light of evolving digital work models. The work aims to contribute to academic debates while also serving as a practical guide for legal practitioners and policymakers.