Farklı ırklara ait koyun sütlerinin fizikokimyasal özellikleri ile süt protein fenotipleri arasındaki ilişki ve incelenen özelliklerin laktasyon boyunca değişimi
The relationship between milk protein polymorp hism and physicochemical properties of awassi and morkaraman ewes milk and changes in the investtigated properties of the milk during lactation
- Tez No: 96448
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yetiştirilen, İvesi ve Morkaraman ırkı koyun sütü proteinlerinin fenotipik yapısı incelenmiş, fenotipik yapı ile sütün bileşimi, titrasyon asitliği ve maya ile pıhtılaşma süresi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Aynca, araştınlan özelliklerin laktasyon boyunca değişimi de incelenmiştir. as-Cn ve p-Cn fenotipleri denature edici şartlarda kesikli-PAGE yöntemiyle, p-Lg fenotipleri ise tabii ve kesiksiz-PAGE yöntemiyle tespit edilmiştir. İvesi ve Morkaraman ırkı koyun sütlerinde ots-Cn 2 ve 3 bant fenotipi tespit edilmiştir. Og-Cn fenotip frekansları bakımından her iki ırk arasında önemli farklılık (xh2=0-623) bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Milk protein polymorphism and the relationships between milk protein polymorphism and milk composition, acidity degree and rennet clotting time were studied in Awassi and Morkaraman ewe breeds rared in the Atatürk University Agricultural Research and Application Farm. In addition to these, the changes in the milk composition, titratable acidity, and rennet clotting time were investigated in the lactation period. Disc-PAGE method was used to phenotype Os- Cn and p-Cn, but for p-Lg native-PAGE method was applied. ots-Cn 2 band and 3 band phenotypes in the milk of Awassi and Morkaraman breeds were found. Differences in phenotypic frequencies of Os-Cn in breeds were not significant (Xh2=0.623).