Communicative orientation in the language class and the effect of activity types on interaction
Yabancı dil sınıflarında iletişimsel yaklaşım ve uygulanan etkinlik türlerinin sınıf içi etkileşime etkisi
- Tez No: 964636
- Danışmanlar: DR. KEVIN ARMSTRONG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leicester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışma, dil sınıflarında gerçekleşen sözlü etkileşimin doğasını inceleyerek, iki farklı bağlamdaki (Türkiye ve İngiltere'deki yabancı dil sınıfları) iletişimsel yönelimin etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Başka bir ifadeyle, çalışmada her iki öğrenme ortamında da konuşma dilinin öğretim ve öğrenim biçimlerinde pedagojik olarak var olabilecek nicel ve nitel farklılıklar ele alınmakta, öğretmen ve öğrenciler arasındaki sözlü iletişimler analiz edilmektedir. Araştırmanın bir diğer temel amacı ise, sınıf içi uygulanan farklı etkinliklerinin etkileşimin niteliği ve doğası üzerindeki etkisini incelemektir. Bu tezde, 9. ve 10. sınıf dersleri gözlem şeması (COLT) kullanarak sistematik biçimde gözlemlenmiştir. Katılımcılar yabancı dil öğretmenleri ile öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu araştırmanın bulguları, sınıf içi bazı etkinliklerin doğası gereği dil sınıflarında daha iletişimsel etkileşimlere yol açtığını göstermektedir. Ayrıca, çalışmanın yapıldığı iki ülkedeki sınıf kültüründeki farklılıklara rağmen, sınıf içi etkileşim açısından bazı benzerliklerin de bulunduğu ortaya konulmuştur. Bununla birlikte, araştırmanın sonuçları görece küçük bir örneklemden elde edildiği için önerici nitelikte kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study explores the nature of oral interaction in language classes in English and Turkish secondary schools in order to reflect upon the effect of different communicative orientation in two different contexts. That is, it focuses on quantitative and qualitative differences that may exist between the ways that teaching and learning of the spoken language are handled pedagogically in language classrooms in both contexts by analysing oral interactions between teachers and students. Another major aim of this piece of research is to investigate the influence of different inputs (activities) on the nature and the quality of interaction. This thesis presents a detailed examination of the theoretical and empirical literature to provide a basis for the current research study. Year 9 and Year 10 classes were observed using a systematic observation scheme - the Communicative Orientation of Language Teaching (COLT) Observation Scheme (Allen et al., 1984). The participants were foreign language teachers and non-native speaking students. The findings of this research study provide evidence that some activities intrinsically lead to more communicative interactions in language classrooms. This study also shows that language teaching and classroom interaction have some differences as well as similarities, despite classroom culture differences, in the two countries. The results of this research study, however, should be seen as suggestive rather than conclusive since they are derived from a relatively small sample.