Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna ve Phılıp Roth'un İnsan Lekesi adlı eserlerinde bireyselleşme sürecinde yalnızlık
Loneliness in the process of individualization in Sabahattin Ali's Kürk Mantolu Madonna and Philip Roth's The Human Stain
  1. Tez No: 964902
  2. Yazar: FATMA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bütün varlıkların içinde özel olarak yaratılan insan; duygusal, psikolojik, zihinsel, fiziksel ve sosyal olarak araştırılabilecek birçok özelliğe sahiptir. Bir sosyal varlık olan insan, yaşamı boyunca bir taraftan kendisini tanımaya çalışırken, bir taratan da yaşamın anlamını aramıştır. İnsan; aitlik, güven duymak, anlaşılmak, değer görmek, sevmek ve sevilmek gibi insan hayatını anlamlandıran istek ve arzularla donanımlı yapısıyla bilinen bir varlıktır. Bütün bunlar, insanı yaşamı boyunca etkileyen unsurlardır. İnsan; ya huzurlu, mutlu ve zorlukların üstesinden gelebilecek güçlü bir iradeye sahiptir, ya da huzursuz, mutsuz, yılgın, yorgun ve yaşamın zorluklarıyla baş edememektedir. Bu bağlamda, stres ve depresyon gibi çeşitli psikolojik sorunlar içinde bocalamakta ve kalabalıklar içinde dahi yalnızlığa sürüklenebilmektedir. Bebeklikte, tüm ihtiyaçları güven içinde, karşılanmış kişinin sağlam psikolojisini ve güçlü sosyal ilişkilerini, kendinden emin, yüksek özgüvenini sevgi ve şefkatle ilişkilendirebilmek mümkündür. İnsan yaşamını, şekillendiren önemli unsurlardan biri hiç kuşkusuz ki eğitimdir. Bu bağlamda, eğitimli ve sorumluluk sahibi, bilinçli bir ailede başlayan hayat serüveni de büyük ölçüde daha sağlıklı olabilir. Sağlıklı nesiller ve aile yapısının korunması için toplumun eğitimli bireylere ihtiyacı vardır. Bireyin içe kapanıklığının, zayıf sosyal ilişkilerini, empati kuramamasını, kendisini yalnız hissetmesini ve psikolojik problemler yaşamasını günümüz bakış açısıyla sadece gelişen teknolojiye, etraftaki fazla uyaranlara bağlamak ya da bireyselleşmenin geliştirdiği bir soruna indirgemek, soruna geniş bir perspektiften bakılamadığını yansıtabilir. Bu çalışma, Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna ve Philip Roth'un İnsan Lekesi adlı eserlerinde bütüncül bir yaklaşımla günümüzde evrensel olan yalnızlık problemini“Bireyselleşme Sürecinde Yalnızlık”temelinde eserlerin başkahramanlarına odaklanarak, problemin tüm boyutları konu alanı ile ilgili kuramsal çerçevede, psikanaliz ışığında, metin analizi ve söylem analizi kapsamında irdelenerek yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Human being, who is specially created among all beings, has many characteristics that can be investigated emotionally, psychologically, mentally, physically and socially. Being a social being, human being has been trying to recognize himself/herself and searching for the meaning of life throughout his/her life. Human being is a being known for its structure equipped with desires that give meaning to human life such as belonging, trust, being understood, being valued, loving and being loved. All these are factors that affect human beings throughout their lives. Human beings are either peaceful, happy and have a strong will to overcome difficulties, or they are restless, unhappy, frustrated, tired and unable to cope with the difficulties of life. In this context, he/she flounders in various psychological problems such as stress and depression and may drift into loneliness even in crowds. It is possible to associate the strong psychology, strong social relations, self-confidence and high self-confidence of a person whose needs are met in infancy with love and affection. Education is undoubtedly one of the most important factors shaping human life. In this context, the life adventure that starts in an educated, responsible and conscious family can be qualified to a great extent. Society needs educated individuals for the protection of healthy generations and family structure. From today's perspective, attributing the individual's introversion, poor social relations, inability to empathies, feeling lonely and experiencing psychological problems only to the developing technology, excessive stimuli around or reducing it to a problem developed by individualization may reflect that the problem is not viewed from a broad perspective. This study was conducted by focusing on the problem of loneliness, which is universal today, with a holistic approach in Sabahattin Ali's Kürk Mantolu Madonna and Philip Roth's The Human Stain, on the basis of“Loneliness in the Process of Individualization”focusing on the protagonists of the works, and examining all dimensions of the problem within the theoretical framework related to the subject area, in the light of psychoanalysis, text analysis and discourse analysis.