Türk savunma sanayinde yeni ürün geliştirme süreci: Kriterlerin TOPSIS yöntemi ile değerlendirilmesi
New product development process in Turkish defense industry: Evaluation of criteria with TOPSIS method
  1. Tez No: 965453
  2. Yazar: YILDIZ GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yeni ürün geliştirme süreci, özellikle savunma sanayisinde ülke için stratejik bir alan olup, yenilikçilik, pazar uyumu, maliyet, kalite ve risk gibi kritik faktörleri içermesi nedeniyle çok boyutlu bir değerlendirme gerektirmektedir. Bu çalışma, Türk savunma sanayisinde yeni ürün geliştirme süreçlerini etkileyen temel kriterlerin belirlenmesi ve bu kriterlerin önem sırasının TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) yöntemi ile analiz edilmesini amaçlamaktadır. Araştırmada kullanılacak veriler, savunma sanayisinde ürün geliştirme süreçlerine katılan uzmanlardan anket ve görüşme yoluyla toplanacaktır. Daha sonra çok kriterli karar verme tekniklerinden TOPSIS yöntemi uygulanarak, yeni ürün geliştirme sürecinde etkili olan kriterler analiz edilecektir. Çalışma kapsamında katılımcı değerlendirmelerinin doğruluğunu sağlamak adına gerekli istatistiksel analizler yapılacak ve sonuçlar objektif bir şekilde raporlanacaktır. Çalışmada ele alınan faktörlerin Türk savunma sanayisinde yeni ürün geliştirme süreçlerine olan etkileri incelenerek, en uygun stratejik yaklaşımlar belirlenecektir. Bu analizlerin sonuçları, sektörde faaliyet gösteren firmaların yeni ürün geliştirme potansiyelini artırarak, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet gücünü yükseltmek için gerekli adımları ortaya koyacaktır. Elde edilen bulguların, yeni ürün geliştirme süreçlerinde kriterlerin daha etkin bir şekilde ele alınmasına ve sektörde stratejik kararlar alınmasına yönelik kapsamlı bir analiz sunmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The new product development process is a strategic area for the country, especially in the defense industry, and requires a multidimensional evaluation as it includes critical factors such as innovation, market fit, cost, quality and risk. This study aims to identify the main criteria affecting the new product development processes in the Turkish defense industry and to analyze the importance of these criteria with the TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) method. The data to be used in the research will be collected from experts involved in product development processes in the defense industry through questionnaires and interviews. Then, TOPSIS method, one of the multi-criteria decision-making techniques, will be applied to analyze the criteria that are effective in the new product development process. Within the scope of the study, necessary statistical analyses will be conducted to ensure the accuracy of the participant evaluations and the results will be reported objectively. The most appropriate strategic approaches will be determined by examining the effects of the factors discussed in the study on new product development processes in the Turkish defense industry. The results of these analyses will reveal the necessary steps to increase the competitiveness of companies operating in the sector at national and international level by increasing their new product development potential. The findings obtained will have an impact on more effective handling of criteria in new product development processes and strategic decisions in the sector.