Genelleştirilmiş kantorovich-schurer tipli operatörlerin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of generalized kantorovich-schurer type operators
- Tez No: 965580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, negatif olmayan iki tam sayı parametreye bağlı genelleştirilmiş Bernstein-Schurer operatörlerinin Kantorovich tipinde genelleştirmesi tanımlanmıştır. Bu operatör dizileri için önce kompakt aralıkta reel değerli sürekli fonksiyonların uzayında ve L_p-uzayında yaklaşım teoremleri ispatlanmıştır. Daha sonra, yaklaşım oranı için üst sınırlar süreklilik modülü ve birinci derece L_p düzgünlük modülü yardımıyla elde edilmiştir. Ayrıca, yeni tanımlanan operatörler ve klasik Kantorovich operatörler dizisinin farklı parametreler için bazı fonksiyonlara yaklaşımı grafiksel ve nümerik örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a Kantorovich type generalization of the generalized Bernstein-Schurer operators depending on two non-negative integer parameters is defined. At first, the approximation theorems in the space of real valued continuous functions on compact interval and L_p-space by these sequences of operators are proved. Then, upper bounds for the rate of convergence are obtained with the help of modulus of continuity and L_p modulus of smoothness of the first order. Additionally, the approximation of sequences of the newly defined operators and classical Kantorovich operators to some functions for different parameters is demonstrated with graphical and numerical examples.