Exploring creative thinking skills and creativity in English courses: A case study of two continuum international Baccalaureate schools in Türkiye
İngilizce derslerinde yaratıcılığın ve yaratıcı düşünme becerilerinin incelenmesi: Türkiye'de iki uluslararası Bakalorya okulunda bir vaka çalışması
  1. Tez No: 965690
  2. Yazar: SEÇİL CHOUSEİN OGLOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN ATEŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Yaratıcı düşünme becerileri ve yaratıcılık, 21. yüzyıl için temel yeterliliklerdir ve modern eğitim programlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Uluslararası Bakalorya (IB), bu becerileri İlk Yıllar Programı (PYP), Orta Yıllar Programı (MYP) ve Diploma Programı (DP) boyunca dahil etmesiyle bilinmektedir. Bu eşzamanlı karma yöntemli durum çalışması, Türkiye'deki iki IB süreç okulunda İngilizce derslerinde yaratıcılığın ve yaratıcı düşünme becerilerinin nasıl tanımlandığını, algılandığını ve uygulamaya geçirildiğini incelemektedir. Veriler, öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğretmen ve öğrenci anketleri, ders gözlemleri, eğitim programı doküman analizleri ve öğrenci yazılı ürün örnekleri aracılığıyla toplanmış ve böylece farklı bakış açılarıyla veri çeşitlemesi sağlanmıştır. Bulgular, IB eğitim programlarının yaratıcılık ve yaratıcı düşünme becerilerini hem doğrudan, Öğrenmeyi Öğrenme (ATL) becerileri aracılığıyla, hem de dolaylı olarak genel eğitim programı felsefesiyle desteklediğini göstermektedir. Bununla birlikte, öğretmenlerin yaratıcılık ile yaratıcı düşünme becerileri arasındaki ayrımı konusundaki bazı yanlış algıları, ATL belgelerinde yaratıcı ve eleştirel düşünmenin aynı kategori altında toplanmasının yarattığı belirsizlik ve sistematik entegrasyonu sınırlayan zaman kısıtları gibi bazı sorunlar devam etmektedir. Bu sorunlara yanıt olarak, Lin'in (2011) Yaratıcı Pedagoji Çerçevesi, öğretici yaratıcılık (teaching creatively), yaratıcılık için öğretim (teaching for creativity) ve yaratıcı öğrenmenin (creative learning) yanı sıra yaratıcı düşünme becerilerini dördüncü bileşen olarak içerecek şekilde revize edilmiştir. IB Süreç Okulları için Yaratıcı Pedagoji Çerçevesi'nin son versiyonu, bu bileşenleri IB perspektifinden yeniden tanımlamakta ve sınıf uygulamalarına daha tutarlı bir biçimde entegre edilmesi için yapılandırılmış bir rehber sunmaktadır. Çalışmanın kapsamı iki okul ile sınırlı olsa da, diğer IB bağlamlarında yapılacak araştırmalar için bir temel sunmakta ve eğitimde yaratıcılık üzerine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Creative thinking skills and creativity are essential competencies for the 21st century and have become integral to modern educational frameworks. The International Baccalaureate (IB) is known to include these skills across the Primary Years Programme (PYP), Middle Years Programme (MYP), and Diploma Programme (DP). This concurrent mixed-methods case study investigates how creativity and creative thinking skills are defined, perceived, and operationalized in English classes in two continuum IB schools in Türkiye. Data were collected through semi-structured teacher interviews, teacher and student questionnaires, class observations, curricular document analysis, and student written outcome samples, all of which ensured triangulation of perspectives. The findings indicate that the IB curricula foster creative thinking skills and creativity both explicitly, through Approaches to Learning (ATL) skills, and implicitly through the broader curricular philosophy. However, there are still challenges, including teachers' misconceptions about the distinction between creativity and creative thinking skills, ambiguity created by grouping creative and critical thinking under the same ATL category, and time constraints that limit systematic integration. To address these issues, Lin's (2011) Creative Pedagogy Framework was revised to include creative thinking skills as a fourth component alongside teaching creatively, teaching for creativity, and creative learning. The final version of the Creative Pedagogy Framework for Continuum IB Schools redefines these components from an IB perspective and provides structured guidance for more consistent integration into classroom practice. While the study's scope was limited to two schools, it offers a foundation for further research in other IB contexts and contributes to the broader discourse on creativity in education.