İmplant planlaması için farklı voksellerde elde edilen KIBT görüntülerinin radyasyon dozları ile görüntü kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between radiation doses and image quality of CBCT images obtained in different voxels for implant planning
- Tez No: 965801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ EVLİ, PROF. DR. HAKAN EREN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, implant cerrahisi planlanan hastalarda KIBT cihazında görüntüleme yapılırken kullanılan farklı mod ve voksel seçiminin, lineer ölçüm doğruluğuna ve çene yüz bölgesi ile yakından ilişkili organ ve dokuların maruz kaldığı radyasyon dozlarına etkisinin incelenmesi hedeflenmektedir. 4 adet kuru kafa kemiği (2 adet maksilla, 2 adet mandibula) üzerinde KIBT görüntülemede radyopak görüntü oluşturan güta perkalar ile rehber işaretlemeler yapılmıştır. Yumuşak doku simülasyonu amacıyla vestibul yüzey ve kret tepesi 3 tabaka mum (ortalama 4,5 mm kalınlık) ile kaplanmıştır. Fakültemiz bünyesinde bulunan Newtom 7G (CEFLA s.c) tomografi cihazı ile farklı görüntüleme modlarında ( low dose, reguler dose ve best quality ) görüntüler elde edilmiştir. İlk aşamada kumpas ile rehber işaretler arası mesafeler ölçülmüştür. Daha sonra ağız diş çene radyoloji anabilim dalında 3 yıllık deneyime sahip bir hekim tarafından alınan görüntüler üzerinde rehber noktalar arası ölçümler yapılmıştır. Farklı görüntüleme modlarında (low dose, reguler dose ve best quality) elde edilen görüntülerde hastaların organ dozlarını hesaplama imkanı sunan Monte Carlo simülasyon (PCXMC 2.0 Rotation) yazılımı kullanılarak hastaların almış olduğu organ dozları hesaplanmıştır. Kullanılan farklı modlar görüntü kalitelerinde ve hastanın maruz kaldığı radyasyon dozlarında değişikliklere neden olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of different mode and voxel selection used in imaging with the CBCT device on the linear measurement accuracy and radiation doses to which organs and tissues closely related to the maxillofacial region are exposed in patients planned for implant surgery. Guide markings were made on 4 skull bones (2 maxilla, 2 mandible) with gutta percha, which creates a radiopaque image in CBCT imaging. For soft tissue simulation, the vestibule surface and the crest were covered with 3 layers of wax (average thickness of 4.5 mm). Images were obtained in different imaging modes (low dose, regular dose and best quality) with the Newtom 7G (CEFLA s.c) tomography device within our faculty. In the first stage, the distances between the guide marks were measured with a caliper. Then, measurements were made between guide points on the images taken by a physician with 3 years of experience in the department of oral and maxillofacial radiology. The organ doses received by the patients were calculated using Monte Carlo simulation (PCXMC 2.0 Rotation) software, which allows calculating the organ doses of the patients in the images obtained in different imaging modes (low dose, regular dose and best quality). It has been observed that the different modes used cause changes in image quality and radiation doses to which the patient is exposed.