Ana ürün olarak yetiştirilen farklı mısır çeşitlerinin hasıl ve tane verimleri üzerinde araştırmalar
Investigations on the herbage and seed yield of different maize cultivars as grown main crop
  1. Tez No: 96605
  2. Yazar: REŞAT DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET ANA ÜRÜN OLARAK YETİŞTİRİLEN FARKLI MISIR ÇEŞİTLERİNİN HASIL VE TANE VERİMLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR DEĞİRMENCİ, Reşat Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rıza AVCIOGLU Ağustos 2000, 90 sayfa Bu araştırma, 1999 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün Menemen Araştırma ve Uygulama Çiftliğindeki deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada ana ürün olarak yetiştirilen farklı mısır çeşitlerinin (Apache, Hiro, C-955, Frassino) hasıl ve tane verimi özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; olgunlaşma gün sayısı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, tane verimi vb. özellikler ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, hasıl ve tane verimi için C-955 ve Frassino çeşitlerinin seçilmesi gerektiğini ve yine Apache ve Hiro'nun ülkemizin daha soğuk ve karasal iklim koşullan içeren yörelerinde yararlı olabileceğini göstermiştir. Anahtar sözcükler. Mısır çeşitleri, tane verimi, yeşil ot verimi
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT INVESTIGATIONS ON THE HERBAGE AND SEED YİELD OF DIFFERENT MAtZE CULTİVARS AS GROWN MAIN CROP DE?İRMENCİ, Reşat PhD. in Field Crops Department Supervisor : Prof. Dr. Rıza AVCIOGLU August 2000, 90 pages This research study was conducted on the experimental fields of Aegean Univercity Agricultural Faculty, Field Crops Department located in the Menemen Research and Production Farm testing of forage and seed yield characteristics of different maize cultivars, (Apache, Hiro, C-95S, Frassino) grown as main crop were aimed. For this aim, duration of maturation forage yield, dry matter yield, seed yield, etc. were chosen. Results obtained displayed that C-9S5 and Frassino cultivars should be choosen for green matter and seed yields and Apache and Hiro should be favourable for the cooler parts of our country with continental climatic conditions. Keywords : maize cultivars, forage yield, seed yield