Voltammetric determination of aluminium in different samples
Voltametrik yolla çeşitli su ve gıda örneklerinde alüminyum tayininin incelenmesi
- Tez No: 96621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET VOLTAMETRİK YOLLA ÇEŞİTLİ SU VE GIDA ÖRNEKLERİNDE ALÜMİNYUM TAYİNİNİN İNCELENMESİ YILMAZ, Sinan Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nil Ertaş Ocak 2000, 43 sayfa Alüminyum yerkabuğunda en bol bulunan elementlerden biri olup, birçok endüstriyel ve evsel uygulamalarda kullanılmaktadır. Çeşitli su, toprak ve gıda örneklerinde alüminyumun tayini için birçok yöntem geliştirilmiştir. Bu çalışmada, alüminyumun DASA ve calcon reaktifleri ile kompleksleşerek, asılı cıva damla elektrodunda adsorpsiyonuna dayalı tayinine ilişkin çalışmalar yeralmaktadır. DASA ile yürütülen çalışmalarda ortamda bulunabilen çinko iyonlarının girişimi sözkonusu olduğundan, bu girişimin giderilmesinde ortama EDTA katımının etkisi incelenmiştir. Calcon ile yürütülen çalışmalarda, kompleks oluşumunda pH'm ve diğer değişkenlerin etkisi tartışılmıştır. Bu yöntem alüminyumun ppb düzeyinde tayini için çok duyar ve tekrarlanabilir sonuçlar sağlamaktadır. Hemodiyaliz sıvısı ve sofra tuzu gibi yüksek tuz içerikli örnekler için yöntemin uygulaması yapılmıştır. Kullanılan yöntemin bir diğer üstünlüğü ise yüksek tuz içeriğinin diğer yöntemlerde olduğu gibi girişim yaratmaması ve bir önayırma işlemine gerek duyulmamasıdır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT VOLTAMMETRIC DETERMINATION OF ALUMINIUM IN DIFFERENT SAMPLES YILMAZ, Sinan MSc. in Chemistry Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Nil Ertaş January 2000, 43 pages Aluminium is one of the most abundant elements in the Earth's crust. It is used in many industrial and household applications. A number of methods have been developed for its determinations in different water, soil and food samples. This study includes an adsorptive cathodic voltammetric method for the quantitative determination of aluminium as complexes with DASA and calcon reagents on a Hanging Mercury Drop Electrode. The former method suffers from zinc interference and the effect of EDTA addition to eliminate this interference was investigated. In the studies with calcon, the effect of pH and other variables on the complex formation was discussed. This method provides a very sensitive and reproducible results for aluminium determination in ppb range. The application of the method for the samples with high salt content such as haemodialysis liquid and table salt sample solutions was also given. No preseparation process is necessary since the salt content does not interfere as in the case of AAS.