Hastanelerde malzeme ihtiyaç planlaması
Material requirement planning at hospitals
- Tez No: 96622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. C. CENGİZ ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET HASTANELERDE MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASI YÜKSEL, Hilmi Yüksek Lisans Tezi,İstatistik Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd.Doc.Br. CengizrÇeiikoğlu Ocak 2000, 103 sayfa Hastanelerde üretim planlaması ve envanter kontrolü konusunda, üretim işletmelerinde karşılaşılan benzer sorunlarla karşılaşılmaktadır. Hastanelerin bütçelerinde malzeme giderleri çok önemli seviyelere ulaşmaktadır. Ayrıca malzemelerin gerektiği zamanda gerektiği miktarda bulunmamasından dolayı tedavilerin aksadığı ve hastanelerde kaynakların etkin bir biçimde kullanılmadığı belirtilmektedir. Hastanelerde bilgisayar destekli bir üretim planlama ve envanter kontrolü sistemi olan Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP) sisteminden yararlanılması ile bu alanda büyük tasarruflar sağlanabilecektir. Yapılan bu çalışma ile MRP sisteminin hastanelerde uygulanabilirliği araştırılmış ve hastanelerde üretim planlama ve envanter kontrolü faaliyetlerinde MRP sisteminden yararlanüabilmesi için gerekli olan alt yapı çalışmaları incelenmiştir. Dokuz Eylül Üniversite Hastanesinin bir bölümünde ameliyatlar için gerekli olan malzemelerin kontrolünde MRP sisteminden yararlanılması ile sistemin işleyişi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT MATERIAL REQUIREMENT PLANNING AT HOSPITALS YÜKSEL, Hilmi M.Sc. in Statistics Department Supervisor:Ass. ProfDr. Cengiz Çelikoğlu January 2000, 103 Pages In material planning of hospitals, similar problems as in case of production plants are encountered. Material costs in hospital expenses reach important and high levels. Also, it has been stated that some medical treatments are hindered because of the lack of required materials and so hospital resources can not be utilized effectively. By using MRP(Material Requirement Planning) system which is basically a computerized planning and stock control system, great savings can be obtained in hospitals. In this study, applicability of MRP system in hospitals is searched and structure of the necessary study for effective use of MRP system in stock control of hospitals is examined. Application of MRP system in planning of required materials for operations in a department of Dokuz Eylül University Hospital is evaluated.