Obez, fazla kilolu ve normal kilolu bireylerde paraoksonaz 1, myeloperoksidaz aktivitesi ile serum amiloid a düzeylerinin belirlenmesi ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi
Determination of paraoxonase-1, myeloperoxidase activity and serum amyloid a levels in obese, overweight and normal weight individuals and investigation of the relationship
  1. Tez No: 966270
  2. Yazar: İLKNUR GÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN BAYRAK, PROF. DR. YASEMİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Çalışmamızda obez, fazla kilolu ve normal kilolu kişilerde Myeloperoksidaz (MPO), Paraoksonaz 1 (PON1) enzim aktiviteleri ile Serum Amiloid A (SAA) düzeylerinin belirlenmesi ve HDL'nin antioksidan özelliğinin nasıl etkilendiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 20-50 yaş arası, normal kilolu 31 kişi, fazla kilolu 29 kişi ve obez 31 kişi olmak üzere üç grup dahil edildi. Serum MPO ve PON1 aktivitesi fotometrik yöntem ile SAA düzeyi ise ELISA metodu ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to determine myeloperoxidase (MPO), paraoxonase 1 (PON1) enzyme activities and serum amyloid A (SAA) levels in obese, overweight and normal weight individuals and to evaluate how the antioxidant properties of HDL are affected. Material and Method: Three groups of 31 normal weight, 29 overweight and 31 obese subjects aged 20-50 years were included in our study. Serum MPO and PON1 activities were measured by photometric method and SAA level was measured by ELISA method.