The effects of game-based learning on EFL learners' willingness to communicate and speaking performance
Oyun tabanlı öğrenmenin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin iletişim kurma istekliliği ve konuşma performansı üzerine etkileri
- Tez No: 966360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME YALÇIN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmek ve İngilizce iletişimi teşvik etmek, özellikle gerçek iletişim fırsatlarının sınırlı olduğu durumlarda önemli zorluklardan biri olmaya devam etmektedir. Oyun tabanlı öğrenme, öğrencilerin kaygı düzeyini azaltan, ilgiyi arttıran ve iletişimi teşvik eden öğrenme ortamları yaratmak konusunda umut vadeden bir yaklaşım olarak görülmektedir. Bu doğrultuda, bu çalışma oyun tabanlı öğrenmenin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin iletişim kurma istekliliği ve konuşma performansı üzerine etkilerini ve aynı zamanda sınıfta oyun kullanımına yönelik algılarını incelemiştir. Araştırma, Gaziantep, Türkiye'de öğrenim gören 48 ortaokul öğrencisi ile yarı deneysel bir araştırma deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler iletişim odaklı oyunların oynandığı deney grubu ve geleneksel yöntemlerin sürdürüldüğü kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Nicel veriler, iletişim istekliliği anketi ve ikili çalışma görevleri kullanılarak toplanmıştır. Bulgular, deney grubunun hem iletişim istekliliği hem de konuşma performansı açısından kontrol grubuna kıyasla daha fazla gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanan nitel veriler öğrencilerin oyun tabanlı öğrenmeye karşı olumlu tutumlara sahip olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, oyun tabanlı öğrenmenin, öğrencilerin ilgisini artırarak ve yabancı dilde konuşmayla ilişkili duygusal bariyerlerini azaltarak sözlü dil gelişimini destekleyebileceğini göstermektedir. Bu bulgular, öğrencilerin İngilizceyi kullanma konusunda daha aktif katılım göstermelerini teşvik etmek ve özgüvenlerini geliştirmek için oyun tabanlı öğrenmenin İngilizce derslerine dahil edilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Improving learners' speaking skills and encouraging communication in English continues to be one of the key challenges in EFL contexts, especially where opportunities for authentic interaction are limited. Game-based learning (GBL) is seen as a promising approach to create engaging, low-anxiety environments that promote communication. In this regard, this study examined the effects of GBL on EFL learners' willingness to communicate (WTC) and speaking performance, as well as their perceptions of using games in the classroom. The research was conducted with 48 secondary school students in Gaziantep, Turkey, using a quasi-experimental design. Students were divided into an experimental group, which participated in communicative classroom games, and a control group, which followed traditional instruction. Quantitative data were gathered through a WTC questionnaire and pair work tasks. The findings indicate that the experimental group showed greater improvement in both WTC and speaking performance compared to the control group. Qualitative data that were collected through semi-structured interviews also revealed that learners had positive attitudes toward the use of GBL. The results suggest that game-based activities can support EFL learners' oral language development by increasing engagement and lowering the affective barriers often associated with speaking in a foreign language. The findings highlight the importance of integrating GBL into English lessons to encourage more active participation and build learners' confidence in using English.