KBB uzmanlık öğrencilerinin fiberoptik endoskopi beceri öğrenme sürecinin değerlendirilmesi
Evaluation of the fiberoptic endoscopy skill learning process of ENT specialty students
- Tez No: 966413
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ORHAN KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
KBB Uzmanlık Öğrencilerinin Fiberoptik Endoskopi Beceri Öğrenme Sürecinin Değerlendirilmesi Dr. Sercan MERCAN KBB uzmanlık öğrencilerinin fiberoptik endoskopi beceri öğrenme sürecinin yapılandırılmış bir ölçme aracıyla değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Fiberoptik endoskopi, tanı ve tedavi süreçlerinde sıkça kullanılan bir yöntem olup, uzmanlık eğitimi sürecinde yeterliğe ulaşılması gereken temel beceriler arasında yer almaktadır. Literatürde bu alanda güvenilir ve geçerli Türkçe bir değerlendirme aracının bulunmaması, çalışmanın çıkış noktasını oluşturmuştur. Araştırma, 2024-2025 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı'nda yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 450 işlem gözlemi dâhil edilmiş, katılımcılar deneyimsiz (çalışma grubu) ve deneyimli (kontrol grubu) olarak ikiye ayrılmıştır. Ölçme değerlendirme aracı, göreve özgü ve bütüncül beceri cetvelleri olmak üzere iki kısımdan oluşturulmuştur. Veriler iki bağımsız gözlemci tarafından toplanmış; iç tutarlılık için Cronbach Alpha, gözlemciler arası uyum için Cohen's Kappa katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of the Fiberoptic Endoscopy Skill Learning Process of ENT Specialty Students Dr. Sercan MERCAN This study aims to evaluate the fiberoptic endoscopy skill learning process of otorhinolaryngology (ENT) residency students using a structured assessment tool. Fiberoptic endoscopy is a method frequently used in diagnostic and therapeutic procedures and is considered one of the essential interventional skills that must be mastered during residency training. The lack of a reliable and valid Turkish assessment tool in this field in the literature constitutes the starting point of this study. The research was conducted between 2024 and 2025 at the Department of Otorhinolaryngology, Faculty of Medicine, Pamukkale University. A total of 450 procedure observations were included in the study, and participants were divided into two groups as experienced (control) and inexperienced (study) groups. The assessment tool consisted of two parts: task-specific checklists and global rating scales. Data were collected by two independent observers; Cronbach's Alpha was calculated for internal consistency, and Cohen's Kappa coefficient was calculated for inter-rater agreement.