10-17 yaş arası ergenlerde ekran kullanım süresinin belirlenmesi ve gündüz uykululuk durumuna etkisinin incelenmesi
Determination of screen usage time in adolescents aged 10-17 and examination of its effects on daytime sleepiness
- Tez No: 966475
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışma, 10-17 yaş arası ergenlerde ekran kullanım süresinin belirlenmesi ve gündüz uykululuk durumu üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yürütülen tek merkezli, kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini İstanbul Güngören Haznedar Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 10-17 yaş arasındaki 246 birey oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ve bireylerin sosyodemografik özelliklerini ve ekran kullanım alışkanlıklarını sorgulayan anket formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (YİBÖ) ve Cleveland-Adolesan Uykululuk Ölçeği (CAUÖ) ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is a single-center, cross-sectional, and descriptive research conducted to determine screen time among adolescents aged 10–17 and to examine its effect on daytime sleepiness. Materials and Methods: The sample of the study consisted of 246 individuals aged 10–17 who were registered at the Haznedar Family Health Center in Güngören, Istanbul. Data were collected through face-to-face interviews using a questionnaire developed by the researcher that included sociodemographic characteristics and screen use habits, the Young Internet Addiction Scale (YIAS), and the Cleveland Adolescent Sleepiness Questionnaire (CASQ). Data were analyzed using SPSS 22.0 software.