The effect of tDCS on attentional bias in individuals with high BMI
Yüksek BMI değerine sahip bireylerde tDCS uygulamasının dikkat yanlılığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 966577
  2. Yazar: İREM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Obezite, gıda ile ilgili ipuçlarına karşı dikkat eğilimi dahil olmak üzere, uyumsuz beslenme davranışları ve bilişsel mekanizmalarla yakından ilişkilidir. Bu çalışma, dorsolateral prefrontal korteks (DLPFC) transkraniyal doğru akım stimülasyonunun (tDCS) yüksek kalorili gıda ipuçlarına karşı dikkat eğilimi ve öznel açlık üzerindeki etkilerini incelemiştir. Obezite sorunu olan (BMI ≥ 30 kg/m²) otuz yetişkin çalışmaya katıldı ve rastgele bir deney grubuna (anodal tDCS) veya kontrol grubuna (sahte stimülasyon) atandı. Çalışma, denekler arası faktör (grup) ile zamanı temsil eden denekler içi faktörü (test öncesi ve test sonrası) birleştiren bir tasarım kullandı. Dikkat eğilimi, standartlaştırılmış gıda görüntüleri ile nokta sonda görevi kullanılarak değerlendirildi ve açlık, Sayısal Derecelendirme Ölçeği (NRS) ile ölçüldü. Gruplar arasında açlık puanları ve cinsiyet dağılımında başlangıçta farklılıklar gözlemlendi, ancak bu değişkenler dikkat eğilimindeki değişiklikleri açıklamadı. Tekrarlanan ölçüm analizleri, zamanın veya zaman × grup etkileşiminin önemli bir ana etkisi olmadığını ortaya koydu; bu da, tek seanslık tDCS protokolünün dikkat süreçlerinde ölçülebilir değişiklikler yaratmadığını gösteriyor. Her iki grup da müdahale öncesinde ve sonrasında benzer eğilimler gösterdi. Pearson korelasyon analizi, BMI ile müdahale sonrası dikkat önyargısı (AB2) arasında önemli bir negatif ilişki olduğunu gösterdi (r = −0,368, p = 0,046). Bu, müdahale sonrasında yüksek BMI'ye sahip bireylerde dikkat önyargısının daha negatif değerlere kaydığını göstermektedir; ancak bu, tDCS'nin etkisinden ziyade bireysel farklılıkları yansıtıyor olabilir. Bu nedenle, yüksek BMI'nin tDCS'nin etkinliğini artırdığı sonucuna varılamaz ve bu ilişkinin nedenlerini ve yönünü açıklığa kavuşturmak için daha kapsamlı çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Obesity is closely associated with maladaptive eating behaviors and cognitive mechanisms, including attentional bias toward food-related cues. This study examined the effects of dorsolateral prefrontal cortex (DLPFC) transcranial direct current stimulation (tDCS) on attentional bias toward high-calorie food cues and subjective hunger. Thirty adults with obesity (BMI ≥ 30 kg/m²) participated and were randomly assigned to an experimental group (anodal tDCS) or a control group (sham stimulation). The study employed a design combining a between-subjects factor (group) and a within-subjects factor representing time (pre-test vs. post-test). Attentional bias was assessed using the dot-probe task with standardized food images, and hunger was measured via the Numerical Rating Scale (NRS). Initial differences in hunger scores and gender distribution were observed between groups, but these variables did not account for changes in attentional bias. Repeated measures analyses revealed no significant main effect of time or time × group interaction, indicating that the single-session tDCS protocol did not produce measurable changes in attentional processes. Both groups showed similar trends before and after the intervention. Pearson correlation analysis indicated a significant negative relationship between BMI and post-intervention attentional bias (AB2) (r = −0.368, p = 0.046). This suggests that attention bias shifted toward more negative values in individuals with high BMI after the intervention; however, this may reflect individual differences rather than the effect of tDCS. Therefore, it is not possible to conclude that high BMI enhances tDCS effectiveness, and more comprehensive studies are needed to clarify the reasons and direction of this relationship.