Genç futbol oyuncularında dar alan oyunlarına verilen psikofizyolojik cevapların ve teknik aktivitelerin incelenmesi: Farklı saha boyutları karşılaştırması
Investigation of psychophysiological responses and technical activities in small-sided games among young soccer players: A comparative analysis of different field sizes
- Tez No: 967105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, farklı saha boyutlarında oynanan 4v4 formatındaki dar alan oyunlarının genç futbolcuların psikofizyolojik tepkileri ve teknik performansları üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmaya 16 genç amatör futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar, Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi Seviye 1 sonuçları, oyuncu mevkileri ve antrenör değerlendirmeleri doğrultusunda homojen gruplara ayrılmıştır. Çalışma kapsamında katılımcılar; küçük (20×25 m), orta (25×30 m) ve büyük (30×35 m) saha boyutlarında, farklı günlerde 4v4 dar alan oyunlarına katılmışlardır. Her uygulama dört dakikalık dört setten oluşmakta; setler arasında iki dakikalık dinlenme süresi, uygulamalar arasında ise 48 saatlik toparlanma süresi verilmiştir. Oyunlar esnasında teknik aktiviteler yüksek çözünürlüklü video kameralarla kayıt altına alınmış, oyun esnasında kalp atım hızı (KAH) verileri ile oyunlardan hemen sonra alınan psikofizyolojik yanıtlar eşzamanlı olarak takip edilmiştir. Her setin sonunda sporcuların algılanan zorluk düzeyi (AZD) ve zihinsel çaba (ZÇ) düzeyleri standart ölçekler aracılığıyla ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to comparatively examine the effects of small-sided games (SSGs) played in a 4v4 format on different pitch sizes on the psychophysiological responses and technical performances of young football players. Sixteen young amateur football players voluntarily participated in the research. Participants were divided into homogeneous groups based on their Yo-Yo Intermittent Recovery Test Level 1 results, playing positions, and coach evaluations. As part of the study, participants took part in 4v4 small-sided games on small (20×25 m), medium (25×30 m), and large (30×35 m) pitch sizes on different days. Each session consisted of four sets of four minutes, with a two-minute rest between sets and a 48-hour recovery period between sessions. Technical activities during the games were recorded using high-resolution video cameras, and heart rate (HR) data during play, as well as psychophysiological responses immediately after the games, were monitored simultaneously. At the end of each set, players' ratings of perceived exertion (RPE) and mental effort (ME) levels were measured using standardized scales.