Servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerde yaşlılığın frekans üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of aging on frequency in cervical vestibular evoked myogenic potentials
- Tez No: 967411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Odyoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yaşlanmayla birlikte vestibüler sistemde değişimler ve işlev kayıpları meydana gelmektedir. Bu değişimler vestibüler test bataryalarına yansımakta ve yaşlı grupta tanıyı zorlaştırmaktadır. Sakkülden köken alan ve yanıtların sternokleidomastoid (SKM) kasından elde edildiği Servikal Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller (cVEMP) de bu değişimlerden etkilenmektedir. Sağlıklı yaşlı bireylerde 500 Hz frekansta yapılan cVEMP çalışmalarında, yaşın artmasıyla birlikte latans değerlerinin etkilendiği, yanıt oranlarında düşüşlerin ve amplitüdlerde azalmaların gözlendiği bildirilmiştir. Bu nedenle çalışmamızın amacı, yaşlı grupta en iyi cVEMP yanıtlarının elde edilmesi için uygun frekansın tanımlanarak uyaran kaynaklı cevap yokluğunun en aza indirilmesi ve cVEMP test bataryasının tanıdaki duyarlılığının arttırılmasıdır. Bu amaçlar doğrultusunda 18-84 yaş arası toplam 60 sağlıklı katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar 18-64 yaş arası yetişkin grup ve 65-84 yaş arası yaşlı grup olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Her katılımcı immitansmetrik değerlendirme ve saf ses odyometri testi sonrası cVEMP testine alınmıştır. cVEMP testi tone burst uyaranda 500 Hz, 750 Hz ve 1000 Hz frekanslar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yetişkin ve yaşlı grupta 500 Hz, 750 Hz ve 1000 Hz frekanslarda elde edilen cVEMP yanıt oranları değerlendirilmiş ve P1 latans, N1 latans, P1-N1 interlatans, P1-N1 dalga amplitüdü ve amplitüd asimetri oranları karşılaştırılmıştır. Yaşlı grupta ise 500 Hz, 750 Hz ve 1000 Hz frekanslarda cinsiyet, sağ-sol kulak ve frekanslar arası cVEMP parametreleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca yaşlı grupta, yaş ile cVEMP arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için korelasyon analizi yapılmıştır. cVEMP yanıt oranları, yetişkin grupta tüm frekanslarda %100 elde edilirken yaşlı grupta, 750 Hz ve 1000 Hz'de %100, 500 Hz'de %93 (30 katılımcıdan 28'inde) elde edilmiştir. Yetişkin ve yaşlı grupta elde edilen cVEMP sonuçları karşılaştırıldığında 500 Hz, 750 Hz ve 1000 Hz frekanslarda her iki kulakta da P1 latans, N1 latans ve P1-N1 amplitüd değerlerinde anlamlı fark gözlenmiş (p0,05). Yaşlı grupta, erkek ve kadın katılımcılar arasında yapılan karşılaştırmada 500 Hz frekansta sol kulakta P1-N1 interlatans ve amplitüd asimetri oranında, 1000 Hz frekansta sol kulakta P1-N1 interlatans değerinde anlamlı fark gözlenirken (p0,05). Sağ ve sol kulak arasında 500 Hz, 750 Hz ve 1000 Hz frekanslarda anlamlı fark elde edilmemiştir (p>0,05). Frekanslar arası yapılan karşılaştırma sonucunda ise sağ kulakta N1 latans değerinde, sol kulakta P1 latans ve N1 latans değerinde 500 Hz ile 1000 Hz arasında anlamlı fark olup (p0,05).
Özet (Çeviri)
With aging, changes and functional losses occur in the vestibular system. These changes are reflected in vestibular test batteries and make diagnosis difficult in the elderly group. Cervical Vestibular Evoked Myogenic Potentials (cVEMP), which originate from the saccule and responses are obtained from the sternocleidomastoid (SCM) muscle, are also affected by these changes. In cVEMP studies performed at a frequency of 500 Hz on healthy elderly individuals, it has been reported that latency values are affected with increasing age, and decreases in response rates and amplitudes are observed. Therefore, the aim of our study is to minimize stimulus-induced response absence and increase the diagnostic sensitivity of the cVEMP test battery by defining the appropriate frequency to obtain the best cVEMP responses in the elderly group. For these purposes, a total of 60 healthy participants between the ages of 18-84 were included in the study. Participants were divided into two groups: an adult group aged 18-64 and an elderly group aged 65-84. Each participant was subjected to cVEMP testing after the immitansmetric evaluation and pure tone audiometry test. cVEMP test was performed using tone burst stimulus frequencies of 500 Hz, 750 Hz and 1000 Hz. The cVEMP response rates obtained at frequencies of 500 Hz, 750 Hz and 1000 Hz in the adult and elderly groups were evaluated and P1 latency, N1 latency, P1-N1 interlatency, P1-N1 wave amplitude and amplitude asymmetry rates were compared. In the elderly group, cVEMP parameters were compared in terms of gender, right-left ear and frequencies at 500 Hz, 750 Hz and 1000 Hz frequencies. Additionally, correlation analysis was performed to evaluate the relationship between age and cVEMP in the elderly group. cVEMP response rates were 100% in the adult group at all frequencies, while in the elderly group, 100% was obtained at 750 Hz and 1000 Hz, and 93% at 500 Hz (28 out of 30 participants). When the cVEMP results obtained in the adult and elderly groups were compared, a significant difference was observed in P1 latency, N1 latency and P1-N1 amplitude values in both ears at frequencies of 500 Hz, 750 Hz and 1000 Hz (p0.05). In the comparison between male and female participants in the elderly group, a significant difference was observed in the P1-N1 interlatency and amplitude asymmetry ratio in the left ear at a frequency of 500 Hz, and in the P1-N1 interlatency value in the left ear at a frequency of 1000 Hz (p0.05). No significant difference was found between the right and left ears at frequencies of 500 Hz, 750 Hz and 1000 Hz (p>0.05). As a result of the comparison between frequencies, there was a significant difference between 500 Hz and 1000 Hz in N1 latency value in the right ear, P1 latency and N1 latency value in the left ear (p0.05).