Deprem sonrası geçici yaşam merkezlerinde barınan yaşlı bireylerde hipertansiyonun kırılganlık ve depresyon ile ilişkisi: Vaka kontrol çalışması
Relationship of hypertension with frailty and depression in elderly individuals accommodated in post-earthquake temporary living centers: A case-control study
  1. Tez No: 967417
  2. Yazar: BETÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırma deprem sonrası geçici yaşam merkezlerinde barınan yaşlı bireylerde hipertansiyonun kırılganlık ve depresyon ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Vaka-Kontrol tipte yürütülen bu araştırma 15 Kasım 2024- 15 Haziran 2025 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma Malatya il merkezindeki geçici yaşam merkezlerinde yaşayan, güç analizi ile belirlenen 224 yaşlı birey üzerinde yapıldı. Araştırma verilerinin toplanmasında ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Frail Kırılganlık Ölçeği'', ''Geriatrik Depresyon Ölçeği-15'' kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, kolerasyon, regresyon, bağımsız gruplar arasında t testi ve Kruskall Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between hypertension, frailty and depression in elderly individuals sheltered in temporary living centers after the earthquake. Material and Method: This case-control study was conducted between November 15, 2024, and June 15, 2025. The study included 224 elderly individuals living in temporary living centers in Malatya city center, selected through power analysis. Data were collected using a Personal Information Form, the Frail Frailty Scale, and the Geriatric Depression Scale-15. Percentage, correlation, regression, independent samples t-test, and Kruskall Wallis test were used to analyze the data.