Pilotların kişilik özelliklerinin liderlik yönelimleri ve kriz yönetimi becerileri üzerindeki etkisi
The effect of pilots' personality traits on their leadership orientations and crisis management skills
- Tez No: 967421
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SİPAHİ DÖNGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde pilotların sahip oldukları kişilik özellikleri, liderlik yönelimleri ve kriz yönetimi becerileri önem kazanmaktadır. Araştırmanın amacı, pilotların kişilik özelliklerinin liderlik yönelimleri ve kriz yönetimi becerileri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmada, liderlik yönelimleri ve kriz yönetimi becerileri bağımlı değişken, kişilik özellikleri ise bağımsız değişken olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden Dursun vd. (2019) Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği, Aksu ve Deveci (2009)'un geliştirdikleri Kriz Yönetimi Ölçeği ve Dayı ve Çetin'e ait (2021) Beş Faktör Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmada toplamda Türkiye'de görev yapan 500 pilota ulaşılmıştır. Veriler IBM SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; pilotların kişilik özelliklerinin liderlik yönelimlerine etkisi olduğu, pilotların kişilik özelliklerinin kriz yönetim becerilerine etkisi olduğu ve pilotların liderlik yönelimlerinin kriz yönetim becerilerine etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Pilot seçimlerinde dışadönüklük, sorumluluk ve açıklık kişilik özelliklerine sahip olan adaylara öncelik verilmesi hem de bu kişilerin kriz yönetim becerilerini geliştirmeleri için destek olunması, havacılık sektöründe politik ve karizmatik liderlik eğitim ve seminerlerinin verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Today, personality traits, leadership orientations and crisis management skills of pilots are gaining importance. The purpose of this study is to investigate the effect of pilots' personality traits on their leadership orientations and crisis management skills. In the study, leadership orientations and crisis management skills are considered as dependent variables and personality traits are considered as independent variables. Dursun et al. (2019) Multifaceted Leadership Orientations Scale, Aksu and Deveci's (2009) Crisis Management Scale and Dayı and Çetin's (2021) Five Factor Personality Scale were used as quantitative research methods. In this study, a total of 500 pilots working in Türkiye were reached. The data were analyzed with IBM SPSS 25.0 package program. According to the findings, it was concluded that pilots' personality traits have an effect on their leadership orientations, pilots' personality traits have an effect on their crisis management skills and pilots' leadership orientations have an effect on their crisis management skills. It can be suggested to prioritize candidates with extraversion, responsibility and openness personality traits in pilot selection, to support them to develop their crisis management skills, and to provide political and charismatic leadership trainings and seminars in the aviation sector.