Lisansüstü müzik eğitiminde sokratik yöntem ve normatiflik dilemması
Dilemmas of socratic method and normativity in postgraduate music education
- Tez No: 967460
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖZEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Müzik, Education and Training, Philosophy, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sokratik yöntem, öğretmenin ardışık ve yönlendirici sorular sorarak öğrencilerin eleştirel düşünme ve sorgulama alışkanlığı kazanmalarını sağlayan etkileşimli bir öğretim tekniğidir. Normatiflik ise, eğitsel eylemleri belirli değerler ve amaçlar doğrultusunda yönlendiren kural ve ilkelerdir. Bu çalışmada lisansüstü müzik eğitiminde öğrencilerin ve öğretim üyelerinin Sokratik yöntem ile normatifliğe ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma soruları kapsamında Sokratik yöntemin müzik eğitiminde nasıl uygulanabileceği ve normatif yaklaşımın oluşturduğu ikilemlerle nasıl etkileşime girdiği araştırılmıştır. Çalışma grubu, farklı üniversitelerin müzik öğretmenliği lisansüstü programlarına kayıtlı 15 öğrenci ve lisansüstü müzik eğitimi veren 15 öğretim üyesi olmak üzere toplam 30 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada nitel araştırma deseni kullanılmış, veriler araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Lisansüstü öğrencilerden elde edilen bulgulara göre teori-pratik dengesi ve uygulama, öğrenci merkezli yaklaşım ve bireyselleştirme, yöntemsel yenilikçilik ve felsefi yaklaşım, etkileşim, diyalog ve grup çalışmaları, eleştirel düşünme ve yaratıcılık, Sokratik yöntemin katkıları olmak üzere altı tema ortaya çıkmıştır. Öğretim üyelerinden elde edilen bulgulara göre Sokratik yöntem, eleştirel düşünme ve diyalog, geleneksel-yaratıcı yöntemlerin birlikteliği ve yöntemsel esneklik, öğrenci merkezli yaklaşım ve bireyselleştirme, normatiflik, kurallar ve standartlaşma, yaratıcılık ve özgünlük, bilimsel okuryazarlık ve akademik gelişim olmak üzere altı tema belirlenmiştir. Sonuç olarak Sokratik yöntemin öğrenci merkezli ve sorgulamaya dayalı yapısının, müzik eğitiminde normatif yaklaşımın getirdiği sınırların esnetilmesinde etkili olduğu görülmüştür. Hem öğrenciler hem de öğretim üyeleri, Sokratik yöntemin eleştirel düşünme ve yaratıcılık açısından önemli katkılar sunduğunu belirtmiştir. Ancak normatif kuralların tamamen ortadan kaldırılmasının belirsizlik yaratabileceği, bu nedenle teori ve pratik arasında denge kurulması gerektiği ortaya konmuştur. Sonuçlar, müzik öğretmenliği lisansüstü programlarında esnek, sorgulayıcı ve bireyselleştirici yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Socratic method is an interactive teaching technique in which the teacher asks successive, guiding questions to enable students to develop habits of critical thinking and inquiry. Normativity refers to the rules and principles that direct educational actions in accordance with specific values and objectives. The purpose of this study is to examine the opinions of postgraduate students and faculty members in music education regarding the Socratic method and normativity. Within the scope of the research questions, how the Socratic method can be implemented in music education and how it interacts with the dilemmas arising from normative approaches were investigated. The study group consisted of a total of 30 participants, including 15 students enrolled in postgraduate music teacher education programs at various universities and 15 faculty members involved in postgraduate music education. A qualitative research design was employed, and data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher and analyzed using content analysis. The findings obtained from postgraduate students revealed six main themes: Theory-practice balance and implementation, student-centered approach and individualization, methodological innovation and philosophical approach, interaction, dialogue and group work, critical thinking and creativity, and the contributions of the Socratic method. Findings from faculty members revealed six main themes: Socratic method, critical thinking and dialogue, the coexistence of traditional and creative methods and methodological flexibility, student-centered approach and individualization, normativity, rules and standardization, creativity and originality, and scientific literacy and academic development. As a result, it was found that the student-centered and inquiry-based nature of the Socratic method is effective in relaxing the boundaries imposed by normative approaches in music education. Both students and faculty members indicated that the Socratic method makes significant contributions to critical thinking and creativity. However, it was also concluded that the complete removal of normative rules may create ambiguity, and therefore a balance between theory and practice should be established. The results demonstrate that flexible, inquiry-based, and individualized approaches are needed in postgraduate music teacher education programs.