Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programının 2018 fen bilimleri dersi öğretim programı ile karşılaştırılarak incelenmesi
Examination of the Turkish Century Education Model Science Course Curriculum compared with the 2018 science course curriculum
  1. Tez No: 984462
  2. Yazar: BAHAR ÖZTÜTO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı, 5., 6., 7. ve 8. sınıf düzeylerinde kapsamlı biçimde incelenmiş ve 2018 yılından itibaren yürürlükte olan öğretim programı ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, fen bilimleri öğretim programlarının hedef, içerik, kazanım, öğrenme-öğretme süreçleri ile ölçme ve değerlendirme boyutları ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Ayrıca, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortak Metni'nde yer alan alan becerileri, kavramsal beceriler, okuryazarlık becerileri, sosyal-duygusal öğrenme becerileri ve eğilimlerin öğrenme çıktılarında yer alma durumu ve sıklığı da incelenmiştir. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımı temel alınarak yürütülmüş olup doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını 2018 ve 2024 yıllarına ait Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programları oluşturmaktadır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, 2024 programında öğrenme çıktısı sayısının azaltıldığı ve sadeleştirildiği belirlenmiştir. Ayrıca, bazı ünitelerin adı ve kapsamının değiştirildiği, bazı konuların programdan çıkarıldığı ve yeni konuların eklendiği tespit edilmiştir. Yeni öğretim programında; eğilimler, programlar arası bileşenler, farklılaştırma uygulamaları, kavram ve alan becerileri gibi unsurların programa dâhil edildiği görülmüştür. Bununla birlikte, programda yer alan farklılaştırma uygulamaları aracılığıyla özel gereksinimli öğrencilere yönelik düzenlemelere yer verildiği belirlenmiştir. Ayrıca, STEAM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) yaklaşımının öğretim yöntem ve teknikleriyle birlikte ölçme ve değerlendirme süreçlerinde de yer aldığı görülmüştür. Son olarak, 2024 programında sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği gibi güncel konulara daha fazla ağırlık verilerek, öğrencilerin çağın gereksinimlerine uygun bilgi ve becerilerle donatılmasının amaçlandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the Science Curriculum within the Century of Türkiye Education Model for grades 5 through 8, comparing it with the curriculum that has been in effect since 2018. The research analyzes the goals, content, learning outcomes, instructional processes, and assessment dimensions of the science curricula. Additionally, it investigates the presence and frequency of skills outlined in the common framework of the Century of Türkiye Education Model—namely, disciplinary skills, conceptual skills, literacy skills, social-emotional learning skills, and dispositions—within the learning outcomes. The study was conducted using a qualitative research approach and employed a document review method. The data source for the study consisted of the Science Curriculum for the years 2018 and 2024. The obtained data were analyzed using descriptive analysis. Moreover, certain units have been renamed or reorganized, some topics removed, and new ones introduced. The new curriculum integrates elements such as dispositions, cross-curricular components, differentiation practices, and conceptual and disciplinary skills. It also includes adjustments to support students with special educational needs through differentiation strategies. Furthermore, the integration of STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, and Mathematics) practices within both instructional methods and assessment processes is emphasized. The study concludes that the 2024 curriculum places greater emphasis on contemporary issues such as sustainability and climate change, aiming to equip students with knowledge and skills aligned with the demands of the modern era.