Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlık becerilerine ilişkin görüşleri
Secondary school 7th grade students' viwes on digital literacy skills
  1. Tez No: 968514
  2. Yazar: DAMLA İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin dijital okuryazarlık becerilerini belirlemek ve geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, nitel araştırma türünde tasarlanmış olup, araştırmanın örneklemi, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Antalya ili Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı ilçelerindeki devlet ve özel okullar da öğrenime devam eden 7. Sınıf seviyesindeki 45 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak“Kişisel Bilgi Formu (KBF)”ve ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlık durumlarını belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Dijital Okuryazarlık Düzeyleri Görüşme Formu”isimli yarı yapılandırılmış bir görüşme formu geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin çözümlenmesinde içerik analizi ve betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin dijital okur-yazarlık kavramını net olarak ifade edemedikleri belirlenmiş ancak öğrencilerin teknolojik iletişim araçlarını yaygın olarak kullandıkları görülmüş, öğrencilerin çoğunluğunun dijital okuryazarlık düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin çoğunluğunun sosyal ağ üyeliğinin olduğu, sosyal ağlarda yaşadıkları sorunların genellikle yabancılardan mesaj gelmesi olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin dijital okuryazarlık hakkında okullarda daha fazla bilgilendirilmesi ve bunun için seminerler düzenlenmesini istedikleri belirtilmiştir. Öğrencilerin genel olarak internet güvenliği ve dijital okuryazarlık bilgilerini ailelerinden aldıklarını ve almak istediklerini ifade etikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın ortaokul öğrencilerinin dijital okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesi, öğrencilerin bilgi çağında başarılı olmaları, ayrıca nitel bir çalışma olarak alan yazına önemli bir katkıda bulunacağı ve araştırmacıların konuyla ilgili yeni çalışmalarına ışık tutacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify and improve the digital literacy skills of middle school students. The research was designed within the scope of qualitative methodology, using a basic qualitative research design. The sample consisted of 45 seventh-grade students enrolled in public and private schools located in the Muratpaşa, Kepez, and Konyaaltı districts of Antalya during the 2023–2024 academic year. As data collection tools, the“Personal Information Form (PIF)”and a semi-structured interview form titled“Digital Literacy Levels Interview Form,”developed by the researcher, were used. The collected data were analyzed using content analysis and descriptive analysis techniques. According to the findings, students had difficulty clearly defining the concept of digital literacy; however, it was observed that they made extensive use of technological communication tools. It was found that the majority of the students had high levels of digital literacy. Furthermore, most students were members of social media platforms, and the most common problem they encountered on these platforms was receiving messages from strangers. Students stated that they wanted to receive more information about digital literacy in schools and emphasized the need for seminars to be organized for this purpose. It was also concluded that students generally acquired and preferred to acquire information about internet safety and digital literacy from their families. This study is expected to contribute to the development of middle school students' digital literacy skills, support their success in the information age, and serve as a valuable qualitative contribution to the literature while guiding future research on the subject.