Hükümlülerin psikososyal özellikleri ile istihdam edilebilirlik algısı ilişkilerinin incelenmesi
An examination of the relationship between prisoners' psychosocial characteristics and their perceived employability
- Tez No: 968542
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KAAN NAMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, cezadan dolayı hüküm giymiş bireylerin benlik saygısı, algılanan istihdam edilebilirlik ve sosyal beceri parametreleri arasındaki bağlantıyı ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma, cezanın süresi ve alınan hükmün sebebi olan suç türü parametlerinin psikososyal özellikler üzerindeki yansımasını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın çalışma grubunu Antalya ilinde bulunan Antalya Y Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda cezasını infaz etmekte olan 346 hükümlü birey meydana getirmektedir. Veriler, geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmış ve üç farklı ölçek olan Algılanan Gelecekteki İstihdam Edilebilirlik Ölçeği, Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği (Kısa Form) ve Sosyal Beceri Envanteri (Kısa Form) yoluyla toplanmıştır. Araştırmada deskriptif(betimleyici) istatistik yöntemlerinin yanı sıra, varyans analizleri ve bağımsız gruplar t- testi kullanılmıştır. Ulaşılan bulgular neticesinde, ceza süresi ve suç türüne göre hüküm almış bireylerin algılanan istihdam edilebilirlik, benlik saygısı ve sosyal beceri düzeylerinin anlamlı farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Araştırmada gözlemlenen çıktılar sonucunda, cezadan dolayı hüküm giymiş bireylerin toplumsal hayata yeniden uyum sağlama sürecinde önemsenmesi gereken psikososyal etkenlerin tespit edilmesine katkı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the relationship between self-esteem, perceived employability, and social skills among individuals convicted due to criminal offenses. The research also seeks to analyze the impact of two key variables—the length of the sentence and the type of offense—on these psychosocial characteristics. The study group consists of 346 convicted individuals currently serving their sentences at the Antalya Type Y Closed Penal Institution, located in Antalya, Türkiye. Data were collected through three psychometrically validated measurement tools: the Perceived Future Employability Scale, the Self-Esteem Rating Scale (Short Form), and the Social Skills Inventory (Short Form). In addition to descriptive statistical methods, analysis of variance (ANOVA) and independent samples t-tests were employed to analyze the data. The findings indicate that levels of perceived employability, self-esteem, and social skills vary significantly based on sentence length and type of crime. The results of the study contribute to the identification of psychosocial factors that should be prioritized in the reintegration process of convicted individuals into social life.