Postpartum dönem kadınlarda Terapötik Dokunma ve Duygusal Özgürlük Tekniği'nin doğum sonu duygudurum ve yorgunluğa etkisi
The effect of Therapeutic Touch and Emotional Freedom Technique on postprtum mood and fatigue in postpartum women
- Tez No: 968869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖZÜYEŞİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma postpartum dönem kadınlarda terapötik dokunmanın ve duygusal özgürlük tekniğinin duygudurum ve yorgunluğa etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü tek kör deneysel nitelikte olan araştırma, 1 Ekim 2024-1 Haziran 2025 tarihleri arasında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Doğumhane ünitesinde doğum yapan postpartum dönemdeki 60 kadın ile yürütülmüştür. Araştırmaya, örneklem kriterlerine uyan 60 (n=20 müdahale I, n=20 müdahale II ve n=20 kontrol) kadın alınmıştır. Müdahale gruplarındaki annelere altı hafta süresince haftada bir Terapötik Dokunma (TD)/ Duygusal Özgürlük Tekniği (EFT) uygulaması 15 dk süresince yapılırken, kontrol grubundaki annelere olağan bakım uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Kısa Duygudurum İçe bakış Ölçeği (DİBÖ), Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Ölçeği (YİGBÖ), Subjektif Deneyim Birimi (SUE) Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmanın yürütülebilmesi için Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı ve kurum izni alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 29 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiş, istatistik anlamlılıklar p<0,05 önem düzeyinde kabul edilmiştir. Ön test sonuçları değerlendirildiğinde tüm grupların, DİBÖ, YİGBÖ, SUE değerleri benzer bulunmuştur (p>0,05). Gruplar arası karşılaştırmada uygulama sonrası TD ve EFT müdahalelerinin DİBÖ olumlu ve olumsuz alt boyutlarında, YİGBÖ yorgunluk ve enerji alt boyutunda değişimi benzer iken (p>0,05) kontrol grubuna göre istastistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p<0,05). SUE ölçeği değerlendirildiğinde gruplar arası karşılaştırmada TD, EFT ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Grup içi karşılaştırmada TD ve EFT grubunda ön test ve son test sonuçları arasında DİBÖ olumlu ve olumsuz alt boyutlarında, YİGBÖ yorgunluk ve enerji alt boyutlarında anlamlı fark saptanırken (p<0,05), kontrol grubunun ön test ve son test sonuçları istatistiksel olarak anlamlı saptanmamıştır (p>0,05). Grup içi karşılaştırmada SUE ölçeği değerlendirildiğinde ise TD, EFT ve kontrol gruplarının ön test son test sonuçları arasında anlamlı fark bulunmuştur (p<0,05). Bu araştırma sonucunda terapötik dokunmanın ve duygusal özgürlük tekniğinin postpartum dönem kadınlarda duygudurumu ve yorgunluğu iyileştirmede etkili olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of therapeutic touch and emotional freedom technique on mood and fatigue in postpartum women. The randomized controlled single-blind experimental study was conducted with 60 postpartum women who gave birth in Konya Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, Maternity Unit between October 1, 2024 and June 1, 2025. The study included 60 women who met the sampling criteria (n=20 intervention I, n=20 intervention II and n=20 control). Mothers in the intervention groups received Therapeutic Touch (TT)/Emotional Freedom Technique (EFT) for 15 minutes once a week for six weeks, while mothers in the control group received usual care. The data of the study were collected with Personal Information Form, Brief Mood Introspection Scale (BMIS), Visual Similarity Scale for Fatigue (VSSF), and Subjective Experience Unit (SUE) Scale. Clinical Research Ethics Committee approval and institutional permission were obtained to conduct the study. Data were analyzed using SPSS 29 package program and statistical significance was accepted at p<0.05 significance level. Pre-test results showed that all groups had similar values in terms of BMIS, VSSF, and SUE (p>0.05). There was a statistically significant difference between the TT and EFT interventions in the positive and negative sub-dimensions of the BMIS, and in the fatigue and energy sub-dimensions of the VSSF after the intervention (p>0.05) compared to the control group (p<0.05). There was no significant difference between TT, EFT and control groups in the intergroup comparison when the SUE scale was evaluated (p>0.05). There was a significant difference between the pre-test and post-test results of the TT and EFT groups in the positive and negative sub-dimensions of the BMIS, and in the fatigue and energy sub-dimensions of the VSSF (p<0.05), whereas the pre-test and post-test results of the control group were not statistically significant (p>0.05). There was a significant difference between the pre-test and post-test results of TT, EFT and control groups when the SUE scale was evaluated in intragroup comparison (p<0.05). The results of this study showed that therapeutic touch and emotional freedom technique may be effective in improving mood and fatigue in postpartum women.