Arbovirüs vektörü sivrisineklerde flavivirüslerin moleküler tekniklerle belirlenmesi
Determination of flaviviruses in arbovirus vector mosquitoes by molecular techniques
- Tez No: 969469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARE İLKNUR YAVAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Aydın ilinde yayılış gösteren arbovirüs vektörü Aedes albopictus ve Culex pipiens popülasyonlarında flavivirüslerin dişi sivrisinekler tarafından taşınıp taşınmadığını eğer taşınıyorsa her bir virüsün popülasyonlarda bulunma sıklıklarını moleküler tekniklerle tespit etmektir. Materyal ve Yöntem: Araştırma 2024 Eylül-Ekim aylarında Kuşadası, Güzelçamlı, Didim, Aydın-Merkez lokalitelerinden ağız aspiratörleriyle Ae. albopictus ve Cx. pipiens türlerine ait toplanan ergin dişi sivrisinek örnekleriyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen dişi sivrisineklerden 30-50 dişi içerecek şekilde havuzlar oluşturulmuştur. Bu havuzlardan RNA izolasyonu, Tek adım ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu ile (Tek adım RT-PZR), Yuvalanmış PZR (Nested PCR), Agaroz jel elektroforezi gibi moleküler tekniklerle flavivirüs tespiti yapılmıştır. Bulgular: Alansal çalışmalar ile 1560 adet Ae. albopictus, 160 adet Cx. pipiens olmak üzere toplamda 1720 adet ergin dişi sivrisinek toplanmıştır. Toplanan sivrisineklerden 39 adet Ae. albopictus ve 4 Adet Cx. pipiens havuzu elde edilmiştir. Agaroz jel üzerinde pozitif bant görülmemiştir. Sonuç: Bu çalışmada Aydın ilinde yayılış gösteren Ae. albopictus, Cx. pipiens popülasyonlarından toplanan 1720 sivrisineğin flavivirüs taşımadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine whether flaviviruses are transmitted by female mosquitoes in populations of the arbovirus vectors Aedes albopictus and Culex pipiens in Aydın Province, and if so, to determine the prevalence of each virus in the populations using molecular techniques. Material and Methods: The study was conducted between September and October 2024 using mouth aspirators to collect adult female mosquito samples of the species Ae. albopictus and Cx. pipiens from the localities of Kuşadası, Güzelçamlı, Didim, and Aydın-Merkez. Pools containing 30–50 female mosquitoes were created from the collected female mosquitoes. RNA isolation was performed from these pools using molecular techniques such as one-step reverse transcription polymerase chain reaction (One-Step RT-PCR), nested PCR, and agarose gel electrophoresis to detect flaviviruses. Results: A total of 1,720 adult female mosquitoes were collected through field studies, including 1,560 Ae. albopictus and 160 Cx. pipiens. A total of 39 Ae. albopictus and 4 Cx. pipiens pools were obtained from the collected mosquitoes. No positive bands were observed on the agarose gel. Conclusion: In this study, it was determined that the 1,720 mosquitoes collected from the Ae. albopictus and Cx. pipiens populations present in Aydın Province did not carry flaviviruses.