EFL teachers' perceptions and practices on the differences between student-written and ChatGPT-generated essays
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin öğrenci ve ChatGPT tarafından yazılan kompozisyonlara dair algıları ve uygulamaları
- Tez No: 969523
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ALAGÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Doğal Dil İşleme (DDİ) alanındaki son gelişmelerle birlikte, bir Büyük Dil Modeli (BDM) olan ChatGPT piyasaya sürülmüş ve o tarihten beri, özellikle insanlar tarafından yazılan metinleri taklit etme yeteneği dolayısıyla İngiliz Dili Eğitimi alanında popülerliğini sürdürmektedir. Fakat, kullanımındaki bu popülerliğin yanı sıra, öğrencilerin ödevlerinde veya sınavlarında ChatGPT'yi kötüye kullanmaları olasılığı konusunda artan endişeler bulunmaktadır. Bu endişelere rağmen, yürütülen kapsamlı literatür taraması, eğitimcilerin, öğrencilerin orijinal denemeleri ile ChatGPT ile oluşturulanları ayırt etmelerine yardımcı olmak adına, ChatGPT tarafından üretilen denemelerin ayırt edici özelliklerini araştıran çok az sayıda çalışma olduğunu ortaya koymaktadır. Literatürdeki bu boşluğu doldurmaya yönelik, bu çalışma, ChatGPT tarafından oluşturulan kompozisyonların dilsel, yapısal ve içerikle ilgili özelliklerini ve öğretmenlerin bunları öğrencilerin yazdığı denemelerden ayırt etmek için kullandıkları stratejileri araştırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, yakınsak karma yöntem tasarımını benimseyen bu araştırma, Türkiye'de kompozisyon yazmayı öğreten ve değerlendiren İngilizce öğretmenlerinin hem düşüncelerine hem de değerlendirici uygulamalarına dayanmaktadır. Toplanan verilere dayanarak, ChatGPT tarafından oluşturulan metinlerle ilişkili temel dilbilimsel, yapısal ve içerikle ilgili özellikler elde edilmiş ve bu da eğitimcilerin yapay zekâ tarafından oluşturulan denemeleri nasıl yorumlayıp değerlendirdiklerine dair içgörüler sunmuştur. Kompozisyon yazmanın üniversitelerin çeşitli bölümlerinde ve farklı eğitim seviyelerinde sınavların ve ödevlerin önemli bir bölümünü oluşturduğu düşünüldüğünde, bulguların genel olarak İngiliz Dili Eğitimi alanına, özel olarak da İkinci Dilde Yazma alanına, yapay zekâ kullanılarak üretilen metinlerin ayırt edilebilmesi ve öğretim ve ölçme ve değerlendirme bağlamlarında ele alınması konusunda önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the recent advancements in Natural Language Processing (NLP), ChatGPT, a Large Language Model (LLM), has emerged and since its release, it has been enjoying its popularity in the field of English Language Teaching, especially due to its ability to mimic human texts. Along with its popularity of use, however, there is an increasing concern over students' potential misuse of ChatGPT in assignments and exams. Despite these concerns raised, an extensive search of the literature revealed very few studies investigating the distinguishing features of ChatGPT-generated texts in an attempt to help educators differentiate between original student work and work generated by ChatGPT. Addressing this gap, this study set out to explore the linguistic, organizational and content-related features of ChatGPT-generated essays along with the strategies teachers employ to distinguish those from student-authored essays. To this end, adopting convergent mixed methods design, the research draws on both the perceptions and evaluative practices of L2 writing instructors who engage in teaching and evaluating essay writing in Türkiye. Based on the collected data, key linguistic, organizational and content-related features associated with ChatGPT-generated texts were revealed offering insights into how educators interpret and evaluate AI-generated essays. The findings are expected to make an important contribution to the field of ELT broadly, and more specifically to Second Language Writing field in recognizing Al-generated content and addressing it in instructional and assessment contexts, especially when considering that writing essays constitute an important part of exams and assignments in various departments and education levels.