BKI>25 olan bireylerin beslenme durumunun ve beden algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition and body perceptions in individuaşs with BMI>25
  1. Tez No: 617988
  2. Yazar: ALTUN ASLANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Beden Kütle İndeksi 25'in üzerinde olan bireylerin beslenme durumları ve alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri ve bedenlerine yönelik algılarını değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Çalışma Ekim-Aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul-Beşiktaş'ta bulunan Etiler Zaradis Beslenme ve Diyet Polikliniğine başvuran yaşları 21-65 arasında olan 30 birey üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya 23 kadın 7 erkek katılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin demografik bilgileri, antropometrik ölçümleri, fiziksel aktivite durumları ve beden algısı memnuniyet durumları sorgulanmıştır. Bireylere besin tüketim sıklıkları sorulmuştur. Beden algısı ölçeği hazırlanarak ve bireylerin genel özellikleri ile karşılaştırma yapılmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 40.70±12.40 yıldır. BKİ ortalamaları ise 32.79±4.74 olarak hesaplanmıştır. Cinsiyete göre öğün tüketim sayısı incelendiğinde kadın ve erkeklerin en çok öğün tüketim sayısının 3 öğün olduğu görülmüştür. Ankete katılan katılımcıların ara öğünde tükettikleri besinlere göre en çok meyve ve kuru meyvenin tüketildiği en az ise çikolata, şeker gibi besinlerin tüketildiği bulunmuştur. Ankete katılan katılımcılardan 17 kişinin egzersiz yaptığı 9 kişinin ise egzersiz yapmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the Etiler Zaradis Nutrition and Dietary Polyclinic in Istanbul-Besiktas between October and December 2018. The study sample was calculated as 30 in order to meet the body and body senses of individuals with body mass index> 25.The body perception scale was prepared and compared with the general characteristic soft individuals.77% of the participants were female and 23% were male. The meanage of the individuals was 40.70 ± 12.40 years. The mean BMI was calculated as 32.79 ± 4.74. When the number of meals consumed by gender is examined, it is seen that the number of meals consumed by men and women is 3 meals the most. It was found that fruits and dried fruits were consumed at least according to the foods consumed in the meals of the participants and at least food ssuch as chocolate and sugar were consumed. It was seen that 17 of the participants were exercising and 9 of them were not exercising.