Türkiye–Paraguay diplomatik ve ekonomik ilişkileri (2018–2024): Stratejik iş birliği perspektifinden bir değerlendirme
An evaluation of Türkiye–Paraguay diplomatic and economic relations (2018–2024) from a strategic partnership perspective
- Tez No: 971254
- Danışmanlar: DR. ZEHRA FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye ile Paraguay arasındaki diplomatik ve ekonomik ilişkileri 2018–2024 dönemi bağlamında incelemekte ve ikili ilişkilerin mevcut durumu ile gelecek perspektiflerini stratejik iş birliği odağında değerlendirmektedir. Çalışmada, Türkiye'nin Latin Amerika'ya açılım süreci ve Paraguay'ın dış politika çeşitlendirme hedefleri karşılıklı olarak analiz edilmiş; bu bağlamda gelişen ilişkilerin güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditleri SWOT yöntemiyle ortaya konmuştur. Veriler, Türkiye ve Paraguay arasındaki ikili ilişkileri doğrudan deneyimleyen diplomatlar, iş insanları ve akademisyenlerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Altı katılımcıdan elde edilen nitel veriler, Taguette yazılımı ile tematik olarak kodlanmış ve SWOT çerçevesinde sınıflandırılmıştır. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı açıklamaları, ticaret verileri, medya yansımaları ve kurumsal belgeler üzerinden belgesele dayalı içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Analizler, ikili ticaret hacminin sınırlı olmasına rağmen iki ülke arasında ekonomik tamamlayıcılığın yüksek olduğunu; kültürel diplomasi, yatırım fırsatları ve bölgesel iş birliği gibi alanlarda ciddi bir potansiyelin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Öte yandan, fiziksel uzaklık, bilgi eksikliği, lojistik sınırlılıklar ve kurumsal kapasite sorunları, ilişkilerin önünde belirleyici zorluklar olarak öne çıkmaktadır. Bu tez, küçük devletlerin dış politika davranışları ile Türkiye'nin yükselen bölgesel aktör rolü arasındaki etkileşimi Paraguay örneği üzerinden ele alarak hem akademik literatüre katkı sağlamayı hem de karar vericilere uygulanabilir öneriler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Türkiye–Paraguay diplomatic and economic relations during 2018–2024, assessing their current state and future prospects from a strategic cooperation perspective. It examines Türkiye's Latin America outreach and Paraguay's foreign policy diversification, identifying the strengths, weaknesses, opportunities, and threats of the evolving ties through a SWOT framework. Data were collected through semi-structured interviews conducted with diplomats, businesspeople, and academics who have directly experienced the bilateral relations between Türkiye and Paraguay. The qualitative data obtained from six participants were thematically coded using Taguette software and categorized according to the SWOT framework. In addition, a document-based content analysis was conducted using sources such as statements from the Turkish Ministry of Foreign Affairs, trade statistics, media reports, and institutional documents. The analysis reveals that despite the limited trade volume, there is a high level of economic complementarity between the two countries. Furthermore, significant potential exists in areas such as cultural diplomacy, investment opportunities, and regional cooperation. On the other hand, geographical distance, lack of information, logistical limitations, and institutional capacity issues emerge as key challenges to the advancement of relations. This thesis aims to contribute to the academic literature and provide actionable policy recommendations by exploring the interaction between the foreign policy behavior of small states and Türkiye's role as an emerging regional actor, using the case of Paraguay.