Kent kültürü ve kent kimliği bağlamında Kazakistan'ın Almatı ve Astana şehirlerinin karşılaştırması
Comparison of Almaty and Astana cities in Kazakhstan in the context of urban culture and urban identity
  1. Tez No: 971982
  2. Yazar: RAVIL TILEULES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz kentleşme süreçleri, kentler arasındaki fiziksel ve kültürel benzerlikleri artırarak, yerel farklılıkların ve ulusal kimliklerin algılanmasını giderek zorlaştırmaktadır. Bu bağlamda, kentlerin mimari ve mekânsal düzenlemelerinin yerel kültürel değerlere ve geleneklere uygun biçimde şekillendirilmesi, özgün bir kent kimliğinin inşasında kritik bir rol oynamaktadır. Yerel dokuyu yansıtan mimari öğeler, hem geçmişle bağ kurmak hem de modern kentçilik anlayışına entegre olmak açısından önemli bir araçtır. Bu çalışma, Kazakistan'ın başkenti Astana ile ülkenin eski başkenti Almatı kentlerinin kent kültürü ve kimliği bağlamında karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Araştırmada, kentsel çevrede yer alan mimari nesnelerin; süsleme detayları, yapı silüeti, hacimlerin bölünmesi, cephe tasarımı, dekoratif motifler ve kullanılan malzemeler gibi unsurlar üzerinden, tarihsel ve kültürel bağlamla ilişkili sembolleri ve işaretleri nasıl yansıttığı incelenmektedir. Söz konusu mimari bileşenlerin, kent mekânında kültürel hafızayı taşıyan kimlik kodlarının oluşumuna katkı sunduğu vurgulanmaktadır. Çalışmanın temel amacı, Kazakistan'daki mimari pratiklerde ulusal geleneklerin nasıl korunabileceğini, bu geleneklerin modern yapılarla nasıl bütünleştirilebileceğini ortaya koymaktır. Ayrıca, mimari mirasın bilimsel olarak analiz edilmesi ve ulusal kimliğin sürdürülebilir biçimde korunması için göstergelerin tanımlanması hedeflenmektedir. Bu kapsamda, modern inşaat teknolojilerinin yerel estetik anlayışla harmanlanarak, ulusal mimari karakterin geleceğe taşınması gerektiği savunulmaktadır. Sonuç olarak, son otuz yılda yaşanan hızlı kentleşmeye rağmen, geleneksel mimari değerlerin korunmaması durumunda kimlik erozyonu ve yerel karakterin kaybı riski artmaktadır. Bu nedenle, çağdaş mimari yaklaşımların sadece küresel trendlere değil, aynı zamanda kültürel hafızaya ve yerel estetiğe duyarlı olması gerekmektedir. Ulusal mimarinin birebir tekrarı yerine, modern tasarım ilkeleriyle yeniden yorumlanması, kent kimliğinin güçlendirilmesi açısından önemli bir strateji olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's urbanization processes, increasing similarities among cities have made it progressively more difficult to perceive local distinctions and national identities. Within this context, the alignment of architectural planning with local cultural values and traditions plays a crucial role in constructing a unique urban identity. Architectural elements that reflect the local fabric serve as a bridge between the past and present, contributing to a harmonious integration with contemporary urban design. This study presents a comparative analysis of Kazakhstan's two major cities Astana, the current capital, and Almaty, the former capital through the lens of urban culture and identity. It examines how architectural components in urban settings such as ornamentation, building silhouettes, spatial segmentation, façade design, decorative patterns, and material use convey symbols and signs rooted in historical and cultural contexts. These architectural features are not only central to the urban environment but also contribute to the formation of identity codes shaped by cultural practices. The primary aim of the research is to explore how national traditions can be preserved and integrated within contemporary architectural practices in Kazakhstan. Additionally, the study seeks to scientifically analyze the country's architectural heritage, establish indicators that reflect national cultural context in architectural elements, and evaluate these indicators within the framework of modern construction practices. It is argued that blending modern design approaches with local aesthetics is essential for maintaining and strengthening national architectural identity. In conclusion, although significant urban development has been achieved in the past thirty years, failure to preserve authenticity poses a risk of identity loss and the erasure of local character within the global urban landscape. Therefore, it is critical that contemporary architectural approaches remain sensitive not only to global trends but also to cultural memory and local aesthetics. Rather than replicating traditional architecture verbatim, the reinterpretation of national identity through modern technologies and design principles is proposed as a sustainable strategy for the future of Kazakhstan's urban identity.