Obsesif kompulsif bozukluk hastalarında serum galektin-3 düzeyinin bilişsel işlevler ve duygu düzenleme ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between serum galectin-3 levels and cognitive functions and emotion regulation in patients with obsessive-compulsive disorder
  1. Tez No: 972991
  2. Yazar: ANIL EFE GÜNYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE VİSAL BUTURAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA TÜRKİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), obsesyonlar ve/veya kompulsiyonlar ile karakterize, yaşam kalitesini ve işlevselliği ciddi ölçüde bozan, toplumsal maliyeti yüksek bir ruhsal bozukluktur. Yaşam boyu yaygınlığı %1,3–%2,3 arasındadır. Diğer ruhsal bozukluklara kıyasla yardım arama oranı düşük, tedaviye direnç ise yüksektir. Kronik seyirli, dönemsel alevlenmeleri bulunan OKB'de tanı ve tedavi yanıtının izlenmesinde kullanılabilecek biyobelirteçler bulunmamaktadır. Son yıllarda immün sistemin OKB patofizyolojisinde rolü öne sürülmüş ve bu alanda çalışmalar artmıştır. Bu çalışmada, OKB hastalarında serum galektin-3 (Gal-3) düzeyleri, bilişsel işlevler, duygu düzenleme ve savunma biçimleri sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmıştır. Bu araştırmaya Haziran 2024–Aralık 2024 tarihleri arasında psikiyatri polikliniğine başvuran, SCID-5'e göre OKB tanısı konulan 50 hasta ile yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından eşleştirilen, SCID-5'e göre mevcut ya da geçmişte psikiyatrik tanısı olmayan 50 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Tüm katılımcılarla demografik bilgilerini, tıbbi ve psikiyatrik öyküsünü içeren ayrıntılı görüşme yapılmıştır. Hastalara, Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), Savunma Biçimleri Testi, İz Sürme Testi (TMT-A, TMT-B), Stroop TBAG Testi; sağlıklı gönüllülere ise, BDDÖ, Savunma Biçimleri Testi, TMT-A, TMT-B, Stroop TBAG Testi uygulanmıştır. Hastalar ve sağlıklı kontrol grubunda beyaz küre sayısı (WBC), C-reaktif protein (CRP) düzeyleri ile ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) yöntemiyle ölçülen serum Gal-3 değerleri kaydedilmiştir. Çalışmamızda OKB grubunda serum Gal-3 düzeyi, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha düşük saptanmıştır. Bulgularımız, OKB grubunda bilişsel işlevlerin daha zayıf, bilişsel duygu düzenleme ve savunma biçimlerinin ise daha maladaptif olduğunu göstermiştir. Ancak Gal-3 düzeyi ile bilişsel işlevler arasında ilişki gösterilememiştir. Bu çalışma, bilindiği kadarıyla, OKB hastalarında Gal-3'ün duygu düzenleme, savunma mekanizmaları ve bilişsel işlevlerle ilişkisini sağlıklı kontrollerle karşılaştırmalı olarak inceleyen ilk çalışmadır. Ancak bu ilişkinin netleşmesi için uzunlamasına izlem içeren, daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Obsessive-Compulsive Disorder (OCD) is a psychiatric disorder characterized by obsessions and/or compulsions, significantly impairing quality of life and functioning, and imposing a high societal cost. Its lifetime prevalence is between 1.3% and 2.3%. Compared to other psychiatric disorders, the rate of help-seeking is low and treatment resistance is high. In OCD, which has a chronic course with periodic exacerbations, there are no biomarkers available for diagnosis or monitoring treatment response. In recent years, the role of the immune system in the pathophysiology of OCD has been suggested, and studies in this field have increased. In this study, serum galectin-3 (Gal-3) levels, cognitive functions, emotion regulation, and defense mechanisms in patients with OCD were compared with healthy controls. This research included 50 patients diagnosed with OCD according to SCID-5, who applied to the psychiatry outpatient clinic between June 2024 and December 2024, and 50 healthy volunteers matched for age, sex, and education level, who had no current or past psychiatric diagnosis according to SCID-5. All participants underwent a detailed interview including demographic information and medical and psychiatric history. Patients were administered the Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (Y-BOCS), Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ), Defense Style Questionnaire, Trail Making Test (TMT-A, TMT-B), and Stroop TBAG Test; healthy volunteers were administered the CERQ, Defense Style Questionnaire, TMT-A, TMT-B, and Stroop TBAG Test. White blood cell (WBC) count, C-reactive protein (CRP) levels, and serum Gal-3 values measured by the ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) method were recorded in both patients and healthy controls. In our study, serum Gal-3 levels were found to be significantly lower in the OCD group compared to the control group. Our findings showed that cognitive functions were weaker, and cognitive emotion regulation and defense mechanisms were more maladaptive in the OCD group. However, no association was found between Gal-3 levels and cognitive functions. To the best of our knowledge, this is the first study to comparatively examine the relationship of Gal-3 with emotion regulation, defense mechanisms, and cognitive functions in patients with OCD and healthy controls. However, longitudinal studies with larger samples are needed to clarify this relationship.