Damar komplikasyonları olan vaskülobehçet hastaları ile damar komplikasyonu olmayan Behçet hastalarında klinik ve laboratuvar özellikler
Clinical and laboratory features in vasculobehçet's patients with vascular complications and Behçet's patients without vascular complications
  1. Tez No: 973347
  2. Yazar: SEDA AKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK ALİ SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kurumumuzda polikliniklerde ve servislerde, ayaktan veya yatarak tedavi almış Behçet hastalarının retrospektif değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 2015-2024 yılları arasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniklerinde değerlendirilen Behçet tanısı alan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, tanı anındaki laboratuvar verileri ve klinik özellikleri, seçilen tanı ve tedavi yöntemleri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda Behçet hastalarının %31,2'sinde vasküler tutulum saptanmıştır. Vasküler tutulumun erkeklerde anlamlı derecede daha sık görülmesi, erkek cinsiyetin vasküler fenotip için güçlü bir riskfaktörü olduğunu ortaya koymaktadır. BUN değerlerinin vasküler tutulum grubunda anlamlı derecede yüksek olması, subklinik renal etkilenmeye işaret etmektedir. Trombosit >400.000/mm³ görülme sıklığının anlamlı yüksekliği, vasküler tutulumda protrombotik bir eğilim olduğunu desteklemektedir. Sonuç: Erkek cinsiyet, trombositoz ve proteinüri varlığı vasküler tutulum açısından risk faktörleri olarak dikkate alınmalıdır. Bu hasta grubunda daha sık aralıklarla klinik ve laboratuvar izlemleri yapılmalı, vasküler görüntülemeler erken dönemde planlanmalıdır. Nöro-Behçet sıklığının vasküler tutulum ile birlikteliği göz önünde bulundurularak, baş ağrısı, fokal nörolojik bulgular veya kognitif değişikliklerle başvuran hastalarda santral sinir sistemi görüntülemeleri yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to retrospectively evaluate Behçet's disease patients who received outpatient or inpatient care in the clinics and wards of our institution. Materials and Methods: Patients diagnosed with Behçet's disease between 2015 and 2024 at the Internal Medicine Clinics of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine were included in the study. Demographic characteristics, laboratory parameters at the time of diagnosis, clinical features, and preferred diagnostic and therapeutic approaches were retrospectively analyzed. Results: In our study, vascular involvement was detected in 31.2% of Behçet's disease patients. The significantly higher prevalence of vascular involvement in males indicates that male sex is a strong risk factor for the vascular phenotype. The significantly elevated blood urea nitrogen (BUN) levels observed in the vascular involvement group suggest the presence of subclinical renal impairment. Moreover, the higher frequency of thrombocytosis (>400,000/mm³) supports a prothrombotic tendency in patients with vascular involvement. Conclusion: Male sex, thrombocytosis, and the presence of proteinuria should be considered risk factors for vascular involvement in Behçet's disease. Patients in this subgroup require more frequent clinical and laboratory monitoring, and vascular imaging should be planned at an earlier stage. Considering the association between neuro-Behçet's disease and vascular involvement, central nervous system imaging should be performed in patients presenting with headache, focal neurological deficits, or cognitive changes.