Investigating development of pre-service mathematics teachers' noticing skills in students' algebraic thinking
Matematik öğretmen adaylarının öğrencilerin cebirsel düşünmelerini fark etme becerilerinin gelişiminin incelenmesi
  1. Tez No: 974081
  2. Yazar: AYTEN ÖYKÜ YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin cebir etkinliklerinin üzerine çalıştıkları mikro vaka video kliplerine dayalı olan bir öğretim deneyi kapsamında matematik öğretmen adaylarının öğrencilerin cebirsel düşünmelerini mesleki olarak fark etme becerilerinin nasıl geliştiğini incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, matematik öğretmen adaylarının öğrencilerin cebirsel düşünmelerine nasıl dikkat ettiklerini, bunları nasıl yorumladıklarını ve bunlara nasıl tepki verdiklerini keşfetmek için öğrencilerin matematiksel düşüncelerini fark etme çerçevesi kullanılmıştır. Veriler, 2023-2024 bahar döneminde Nevşehir'deki bir devlet üniversitesinde son sınıf öğrencisi olan yedi matematik öğretmen adayından toplanmıştır. Veriler, ön ve son görüşmeleri, grup ve sınıf tartışmalarını kapsayan öğretim deneyi oturumlarının ve öğretmen adaylarının bire bir öğretim uygulamalarının video kayıtlarını ve transkriptlerini, her oturum öncesi ve sonrasındaki yansıtıcı düşünce yazılarını, ve bu uygulamalar üzerine öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünce yazılarını içermektedir. Ön ve son görüşmelerin, öğretim deneyi oturumlarının ve öğretmen adaylarının bire bir öğretim uygulamalarının transkriptlerini ve öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünce yazılarını analiz etmek için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, öğretmen adaylarının öğrencilerin cebirsel düşünmelerine dikkat etme, yorumlama ve yanıt verme becerilerinin çalışma boyunca geliştiğini göstermektedir. Öğrencilerin düşünmelerini analiz etmek için birden fazla araç kullanılması, öğretmen adaylarının fark etme becerilerinin gelişimine katkıda bulunmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre, öğrencilerle cebirsel düşünme üzerine yapılan etkinlik temelli klinik görüşmelere dayalı olarak gerçek öğrenci verilerinden geliştirilen mikro vaka video klipleriyle desteklenen öğretim deneyinin, öğretmen adaylarının öğrencilerin cebirsel düşünmelerini fark etme becerilerinin gelişmesine katkı sağladığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate how pre-service mathematics teachers' professional noticing skills regarding students' algebraic thinking develop through a teaching experiment based on micro-case video clips of students working on algebra tasks. To achieve this aim, the study employed the professional noticing of children's mathematical thinking framework to explore how pre-service teachers attend to, interpret, and respond to students' algebraic thinking. Data were collected from seven senior undergraduate pre-service mathematics teachers during the 2023-2024 spring semester at a state university in Nevşehir. The data included pre- and post- interviews, video recordings, and transcripts of the teaching experiment sessions, encompassing group and classroom discussions, and pre-service teachers' one-to- one teaching practices and reflection papers. Content analysis was used to analyze the transcripts of pre- and post-interviews, teaching experiment sessions and pre- service teachers' one-to-one teaching practices, and their reflection papers. The findings indicated that all three skills of pre-service teachers—attend, interpret, and respond to students' algebraic thinking—developed throughout the study. Using multiple tools to analyze students' thinking contributed to the development of the pre-service teachers' noticing skills. Relying on these results, it can be concluded that the teaching experiment supported by micro-case video clips, developed from real student data based on task-based clinical interviews with students on algebraic thinking, helped to improve the pre-service teachers' noticing skills of students' algebraic thinking.