Hüseyin Vassâf Dîvânı bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğü
Contextual index and functional dictionary of Hüseyin Vassaf's Divan
  1. Tez No: 974420
  2. Yazar: MELTEM ÜSTÜNOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBERRA GÜRGENDERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Klasik Türk edebiyatında verilen eserlerin anlamlandırılması konusu hemen her dönemin bir meselesi olmuştur. Bu mesele hakkında çeşitli çalışmalar yapılmaya çalışılmış lakin belli oranda yetersiz kaldığı saptanmıştır. Bu çalışmalardan biri de 2015 yılında modern çağın elektronik membaından yararlanarak oluşturulmaya çalışılan TEBDİZ sistemidir. Bu proje sayesinde ele alınan eserlerde yer alan sözcüklerin hangi anlamlarda ve metinde hangi bağlamda kullanıldığı ortaya konulmaktadır. Edebî metinlerdeki sözcüklerin aslî ve yan manalarının bağlamları doğrultusunda irdelenmesi bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük araştırmalarının başlıca hedefidir. Bu yöndeki çalışmalara, Furkan ÖZTÜRK ve Özer ŞENÖDEYİCİ' nin doktora tezleri öncülük etmiş; Prof. Dr. İsmail Hakkı AKSOYAK koordinatörlüğündeki TEBDİZ Projesi ise bu sürece önemli bir hız katmıştır (AYDIN, MART 2019). Bu çalışmada da XX. yüzyılda yaşamış olan Hüseyin VASSÂF'ın Mustafa TATCI, Mehmet AKKUŞ ve İsmail KASAP tarafından yayına hazırlanan Dîvânı'nın kelime kadrosu TEBDİZ bağlamında incelenmiş ve Dîvânda yer alan kelime türleri belirlenip metinde kazandığı manayla birlikte belirtilmeye çalışılmıştır. Arapça ve Farsça terkipler, yardımcı fiillerle kurulan söz grupları bütün olarak alınmıştır. Bu çalışmada dil bilgisinin yanı sıra müellifin hayatı, eserleri tanıtılmaya çalışılmış, tasavvufi hayatı, araştırmaları ve seyahatleri gibi mevzular hakkında da bilgiler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of understanding the Works given in classical Turkish literature has been a problem in almost every period. Various studies have been attempted on this issue, but it can be said that they have remained insufficient to a certain extent. One of these studies is the TEBDİZ system, wihch was tried to be created by utilizing electronic sources of the modern age in 2015. Thanks to this project, it is revealed in which meanings and in which context the words in the works are used. The primary goal of contextual analysis of primary and secondary meanings in literary text is the study of contextual indexes and functional dictionaries. The doctoral dissertations of Furkan ÖZTÜRK and Özer ŞENÖDEYİCİ pioneered this work, and the TEBDİZ Project, coordinated by Prof. Dr. İsmail Hakkı AKSOYAK, significantly accelerated this process (AYDIN, MARCH 2019). In this study, the vocabulary of Hüseyin VASSÂF's Dîvân, which was prepared for publication by Mustafa TATCI, Mehmet AKKUŞ and İsmail KASAP, who lived in the 20th century, was examined in the context of TEBDİZ and the types of words in the Dîvân were determined and tried to be stated together with the meaning they gained in the text. Arabic and Persian compounds, word groups formed with auxiliary verbs were taken as a whole. In this study, in addition to grammar, the author's life and works were tried to be introduced and information was tried to be given about subjects such as his mystical life, researches and travels.