Açık kümeler ve -sürekli fonksiyonlar üzerine
Open sets and continuous functions
- Tez No: 974674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAD ÖZKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada δωe*-açık küme ve δωe*--sürekli fonksiyon kavramları tanıtılmış ve bu kavramlara ilişkin birçok karakterizasyon ve sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca literatürde yer alan diğer tanımlarla arasındaki ilişkiler incelenmiş, aksi örnekler verilmiştir. Tanımlanan bu küme ve süreklilikler ile δωe*-homeomorfizm, δωe*-bağlantılı küme, zayıf δωe*-açık ve zayıf δωe*-kapalı fonksiyon tanımları verilmiş ve birtakım sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the concepts of δωe*-open set and δωe*-continuous function were introduced, and various characterizations and results related to these concepts were obtained. In addition, the relationships between it and other definitions in the literature were examined, and counterexamples were given. With this set and continuities defined, δωe*-homeomorphism, δωe*-connected set, weakly δωe*-open and weakly δωe*-closed function definitions have been given and some results have been shown.