The effect of transformational leadership on organizational agility
Dönüştürücü liderliğin örgütsel çeviklik üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 974699
  2. Yazar: ARAS HADI MUHAMMED ALI MUHAMMED ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA SAİD DÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Irak'taki hizmet kuruluşlarına odaklanarak, dönüştürücü liderliğin örgütsel çeviklik üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Hızlı teknolojik gelişmeler, ekonomik istikrarsızlık ve sosyo-politik zorlukların karakterize ettiği bir çağda, örgütsel çeviklik başarı için çok önemli bir belirleyici haline gelmiştir. Araştırma, ortak bir vizyon oluşturmak, entelektüel gelişimi teşvik etmek ve çalışanları güçlendirmek gibi dönüştürücü liderlik davranışlarının, karmaşık ve değişken ortamlarda yol almak için kritik öneme sahip olan uyum ve dayanıklılık kültürünü nasıl teşvik ettiğini incelemektedir. Dönüştürücü liderlik ile çeşitli örgütsel sonuçlar arasında bağlantı kuran kapsamlı literatür bulunmakla birlikte, bu liderlik tarzı ile örgütsel çeviklik arasındaki ilişki, özellikle Irak gibi gelişmekte olan pazarların hizmet sektöründe, henüz yeterince araştırılmamıştır. Çalışma, örgütsel çeviklik ile dönüştürücü liderlik arasında zayıf ancak istatistiksel olarak anlamlı pozitif ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu da, dönüştürücü liderlerin kuruluşlarının tepki verme ve uyum sağlama becerilerini geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Katılıımcıların pozisyonunun, dönüştürücü liderlik algısını etkilediği görünmektedir. Ancak çeviklik ve dönüştürücü liderlik algılarındaki cinsiyet farklılıkları istatistiksel olarak anlamlı değildir. Bununla birlikte, örgütsel çeviklik algısı pozisyondan önemli ölçüde etkilenmemiştir.Ayrıca, katılımcıların dönüştürücü liderlik ve örgütsel çeviklik algıları, yaş veya iş deneyimi grubuna göre önemli ölçüde farklılık göstermemiştir. Dönüştürücü liderlik, sınırlı da olsa, örgütsel çevikliğin bir belirleyicisi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of transformational leadership on organizational agility, focusing specifically on service organizations in Iraq. In an era characterized by rapid technological advancements, economic instability, and socio-political challenges, organizational agility has become a crucial determinant for success. The research explores how transformational leadership behaviors—such as inspiring a shared vision, promoting intellectual stimulation, and empowering employees—foster a culture of adaptability and resilience, which are critical for navigating complex and volatile environments. While extensive literature links transformational leadership to various organizational outcomes, the relationship between this leadership style and organizational agility, particularly within the service sector of emerging markets like Iraq, remains underexplored. The study found a weak but statistically significant positive correlation between organizational agility and transformational leadership, indicating that transformational leaders may help improve the responsiveness and adaptability of their organizations. Job position seemed to affect perceptions of transformational leadership, with employees rating it marginally higher than those in senior roles, even though gender differences in perceptions of agility and transformational leadership were not statistically significant. However, opinions on organizational agility were not substantially impacted by job position. Furthermore, participants' perceptions of transformational leadership and organizational agility did not significantly differ by age or work experience group, suggesting that responses were generally consistent across demographic variables.