Endodontik tedavi sırasında kullanılan farklı dizayna sahip irigasyon iğnelerinin postoperatif ağrı üzerine etkisi
Effects of irrigation needles with different designs used during endodontic treatment on postoperative pain
- Tez No: 974999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA KIRICI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, endodontik tedavi sırasında farklı dizayna sahip irigasyon iğnelerinin kullanımının postoperatif ağrı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya semptomatik geri dönüşümsüz pulpitis tanısıyla alt çene büyük azı dişine kök kanal tedavisi yapılan 66 hasta dahil edildi. Hastalar kök kanal tedavisi sırasında kullanılan irigasyon iğnesinin dizaynına göre 3 gruba ayrıldı. 1. grupta açık uçlu, 2. grupta kapalı uçlu tek delikli, 3. grupta kapalı uçlu çift delikli irigasyon iğnesi kullanıldı. Kök kanal tedavisi tamamlandıktan sonra preoperatif ve postoperatif 6, 24, 48, 72. saat ve 7. gündeki ağrı düzeyi değerlendirildi. Bulgular: Tüm gruplarda postoperatif ağrı düzeyi en yüksek 6. saatte görüldü. Zamana bağlı olarak ağrı düzeylerindeki azalma tüm gruplarda anlamlıdır (p<0,05). Gruplar arasında tüm zaman dilimlerinde postoperatif ağrı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç: Endodontik tedavi sırasında farklı dizayna sahip irigasyon iğnelerinin kullanımının postoperatif ağrı açısından farklı bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effect of irrigation needles with different designs on postoperative pain during endodontic treatment. Method: Sixty-six patients diagnosed with symptomatic irreversible pulpitis who underwent root canal treatment on mandibular molars were included. The patients were divided into 3 groups according to the design of the irrigation needle used during root canal treatment. Open-ended irrigation needle was used in group 1, side-port closed-ended irrigation needle was used in group 2, and double side-port closed-ended irrigation needle was used in group 3. After completion of root canal treatment, preoperative and postoperative pain levels were evaluated at 6, 24, 48, 72 hours and 7 days. Results: Postoperative pain levels were highest at the 6th hour in all groups. A significant decrease in pain over time was observed in all groups (p < 0.05). No statistically significant differences in postoperative pain were found between the groups at any time point (p > 0.05). Conclusion: The design of irrigation needles used during endodontic treatment does not appear to affect postoperative pain levels.