Türkiye'de karapara aklama ile mücadele yöntemleri
The techniques of figthing against money laundering in Turkey
- Tez No: 345005
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Karapara, yasadışı faaliyetler sonucu elde edilen her türlü menfaat anlamına gelmektedir. Karapara aklama (Money laundering) ise, yasadışı yollardan elde edilen gelirin bir takım işlemlerden geçirilerek ekonomik hayata geçirilmesi, legallik kazandırılmasıdır. Karapara aklama kavramı ilk olarak ABD de çıkmış, Al Capone nin çamaşırhanelerini incelemeye alan FBI, Al Capone nin yasadışı gelirleri bu işletmeler sayesinde aklamaya çalıştığını ortaya çıkarmıştır. Karapara aklama yöntemleri ülkeden ülkeye, finansal sitemlerde kullanılan araçların çeşitliliğine bağlı olarak değişir. Literatürde 180 kadar karapara aklama yönteminin bulunduğu yönünde bilgiler mevcut olsa da, karapara aklama teknikleri aklayanların hayal gücüyle sınırlıdır. Kürselleşmenin etkisiyle ülkeler arasındaki sınırlar kalkmış, global suç ve suç örgütleri ortaya çıkmış, öncül suçların tespiti daha zor hale gelmiştir. Karapara aklamayla ulusal bazda mücadele etkisini yitirmeye başlamış, 1980 li yıllarda ülkeler tarafından uluslararası kuruluşlar kurularak karapara aklamayla uluslararası mücadele çalışmaları başlamıştır. Bu çalışmada, karapara ve karapara aklama kavramları üzerinde durulmuş, karaparanın tarihçesi, aşamaları ve teknikleri anlatılmıştır. İkinci bölümde karapara aklama ile mücadelede uluslararası girişimlerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye deki karapara aklama mücadeledeki ulusal mevzuat anlatılmış, son bölümde Karapara aklama suçuyla ilgili yaşanmış olaylardan örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dirty money mean sany kind of benefits as a result of illegal activities. Money laundering is income which is gained with illegal ways and then this income is gained legalisation with some kind of methods. Money laundering the first time came up in America, FBI made investigations in Al Capones laundries, the result of these investigations it was learned that Al Capone was trying to launder illegal income through these businesses. Money laundering methods are variable from country to country, depends on financial system and the variety of instruments which is used in process. Although it is said that there are about 180 kind of money laundering methods, money laundering methods are limited with imagination of the person or people who launders money. With the effect of globalization there are no borders between countries, global crime and criminal organizations have emerged, it has become more difficult to determine the premise crimes. The national level of fighting against money laundering began losing influence, but in 1980s international organizations were established by countries and made an efort to fight against money laundering. In this thesis, the first part focuses on the concepts of dirty money, money laundering, the history of dirty money and the techniques of money laundering. The second part focuses on the international initiatives about Money laundering. The third part focuses on the national legistation in fighting money laundering in Turkey. The last part includes real events and examples about money laundering.