Ortaokul 5-8. sınıf öğrencilerinin üstbilişsel okuma ve okuduğunu anlama becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of metacognitive reading and reading comprehension skills of 5th-8th grade secondary school students
  1. Tez No: 975309
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 5-8. sınıf öğrencilerinin üstbilişsel okuma ve okuduğunu anlama becerileri ile bu beceriler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma karma araştırma yöntemlerinden yakınsak paralel desende yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında Diyarbakır ili merkez ilçelerinde bulunan 19 resmi okuldan 2605 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada, Mokhtari ve Reichard (2002) tarafından geliştirilen ve E. Öztürk (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Okuma Stratejileri Üstbilişsel Farkındalık Envanteri ile araştırmacı tarafından geliştirilen Okuduğunu Anlama Başarı Testleri ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler Anova, t-testi, Pearson korelasyon testi, regresyon analizi, Kruskal-Wallis H testi ve Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin üstbilişsel okuma becerilerinin yüksek, 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin orta düzey olduğu tespit edilmiştir. 5. ve 7. sınıf öğrencilerinin üstbilişsel okuma becerilerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin üstbilişsel okuma becerilerinin anne ve baba eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ortaokul 5-8. sınıf öğrencilerinin üstbilişsel okuma becerilerinin bir yılda okunan kitap sayısına, okumaya ayrılan günlük süreye ve aile ile kitap okuma saati uygulamasına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ortaokul 5-8. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerinin cinsiyete, anne ve baba eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerinin bir yılda okunan kitap sayısına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerinin okulda uygulanan okuma saati uygulamasına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ortaokul 5-8. sınıf öğrencilerinin üstbilişsel okuma becerileri ile okuduğunu anlama becerileri arasında anlamlı ve olumlu yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ortaokul 5-8. sınıf öğrencilerinin üstbilişsel okuma becerilerinden en fazla amaç belirleme, altını çizme ve tekrar okuma stratejilerini kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the metacognitive reading and reading comprehension skills of 5th-8th grade middle school students and the relationship between these skills. The research was conducted with a convergent parallel design from mixed research methods. The scope of the research is 2605 secondary school rooms from 19 public schools in the central districts of Diyarbakır Province in the 2023-2024 Academic Year. In the research, Reading Strategies Metacognitive Awareness Inventory, which was stolen by Mokhtari and Reichard (2002) and adapted to Turkish by E. Öztürk (2012), and Reading Comprehension Achievement Tests and Semi-Structured Interview Form separated by the researcher, were used. Quantitative data in the study were analyzed using Anova, t-test, Pearson correlation test, regression analysis, Kruskal-Wallis H test and Mann-Whitney U tests. Qualitative data were analyzed using content analysis. According to the results; It was determined that the metacognitive reading skills of the 5th and 6th grades were high, and the 7th and 8th grades were at medium levels. It has been found that metacognitive reading skills in 5th and 7th grades show significant differences according to the gender variable. It has been found that metacognitive reading skills in 6th and 7th grades show significant differences according to the education level of the mother and father. It has been found that the metacognitive reading characteristics of 5th-8th grades of secondary school show significant differences according to the books read in a year, the time allocated for daily reading, and the application of book reading hours with the family. It has been found that reading comprehension skills in 5th-8th grades of secondary school show significant differences according to gender and the education level of the mother and father. It has been found that reading comprehension skills in 5th, 6th and 7th grades show significant differences according to the change in the books read in a year. It has been found that reading comprehension skills in 8th grade of secondary school show significant differences according to the reading hour application applied during the period. It has been determined that there is a significant and positive relationship between metacognitive reading and reading comprehension in 5th-8th grades of secondary school. It has been determined that 5th-8th grade secondary school students most frequently use the strategies of goal setting, underlining, and rereading among the metacognitive reading skills.