TUR-P (trans üretral prostat rezeksiyonu) yapılan hastalarda saddle blok ile kaudal bloğun etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of saddle block and caudal block in patients undergoing transurethral resection of the prostate (TUR-P)
- Tez No: 975578
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: TUR-P cerrahisi geçirmiş olan hastalarda uygulan saddle ve kaudal bloğun, intraoperatif ve postoperatif dönemde etkilerini retrospektif olarak karşılaştırarak etkinlik ve güvenliklerini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde 2024-2025 yılları arasında trans üretral prostat rezeksiyonu geçirmiş hastaların dosyalarındaki verileri incelenilerek yapılmıştır. Uygulanan anestezi türüne göre, saddle blok uygulanan hastalar ''Grup S'', kaudal blok uygulanan hastalar ''Grup K'' olarak isimlendirildi. Hastaların demografik verileri (yaşı, boyu, kilosu, vücut kitle indeksi (VKİ)) ve ASA skorları, intraoperatif vital bulguları, cerrahi konforu, ek sedasyon ihtiyacı, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonları, postoperatif dönemdeki VAS ve Bromage kas gücü skorları, konfor durumları, analjezik tüketimleri ve ek analjezik talepleri dosyaları taranarak elde edildi. Bulgular: Yaptığımız retrospektif incelemede TUR-P cerrahisi geçiren 37 hastaya saddle, 35 hastaya ise kaudal blok yapıldığı görüldü, verileri eksik olan 7 saddle, ve 5 kadual blok uygulanan hasta çalışma dışı bırakıldı. Gruplar arasında demografik veriler, intraoperatif dönemde ek sedasyon ihtiyaçları ve gelişen komplikasyonlar açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Grup S'nin intraoperatif dönemde hemodinamik parametrelerindeki değişim Grup K'ye kıyasla anlamlı olarak daha fazlaydı (p<0,05). Postoperatif 24 saatlik süreçte VAS skorları, 3., 6. ve 12. saatlerde tüketilen tramadol miktarları Grup K'de istatistiksel olarak anlamlı oranda daha düşüktü (p<0,05). Postoperatif 3. saatte Grup S'de kas gücü istatistiksel olarak anlamlı derecede daha zayıftı (p<0,05). Sonuç: TUR-P cerrahisi geçirecek hastalarda, doğru hasta seçimi ve deneyimli uygulayıcı varlığında her iki yöntemin de intraoperatif dönemde etkili ve güvenli olduğu, postoperatif dönemde ise kaudal bloğun saddle bloğa kıyasla daha iyi analjezik etkinlik ve hasta konforu sağladığı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to retrospectively compare the effects of saddle block and caudal block in patients who underwent TUR-P, evaluating their efficacy and safety during both the intraoperative and postoperative periods. Materials and Methods: This retrospective study was conducted by reviewing the medical records of patients who underwent TUR-P at Gaziantep University Şahinbey Research and Training Hospital between 2024 and 2025. According to the type of anesthesia previously administered, patients were retrospectively classified as saddle block“Group S”and caudal block“Group K”. Demographic characteristics, intraoperative vital signs, sedation requirements, complications, postoperative VAS and Bromage scores, analgesic consumption, and additional analgesic needs were evaluated. Results: In our retrospective review, 37 patients who underwent TUR-P surgery received a saddle block and 35 patients received a caudal block. Seven patients from the saddle group and five from the caudal group were excluded due to incomplete data. There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic data, intraoperative additional sedation requirements, or intraoperative complications (p>0.05). However, intraoperative hemodynamic parameter changes were significantly higher in Group S compared to Group K (p<0.05). During the postoperative 24-hour period, VAS scores and tramadol consumption at the 3rd, 6th, and 12th hours were significantly lower in Group K (p<0.05). At the 3rd postoperative hour, muscle strength according to the Bromage scale was significantly weaker in Group S compared to Group K (p<0.05). Conclusion: In patients undergoing TUR-P surgery, both techniques were found to be effective and safe during the intraoperative period when performed with proper patient selection and by an experienced practitioner. However, in the postoperative period, caudal block provided better analgesic efficacy and patient comfort compared to saddle block.