Örgütsel iletişimin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisi
The effect of organizational communication on organizational commitment and job satisfaction
- Tez No: 975599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma örgütsel iletişimin iş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma Adana İli sınırları içerisinde bulunan hizmet sektöründe çalışan bireyleri kapsayan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Basit örneklem yöntemi kullanılarak yüz yüze ve çevrim içi (online) olmak üzere anketler yardımıyla 429 kişinin katılımıyla veriler toplanmıştır. Anket içerisinde kişilerin demografik durumlarına yönelik sorular ile örgütsel iletişim, iş tatmini ve örgütsel bağlılık görüşlerine ilişkin bilgiler yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS istatistik programları ile analiz edilmiştir. Analiz yöntemi olarak yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde örgütsel iletişimin iş tatminini ve örgütsel bağlılığı pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği görülmüş, aynı zamanda örgütsel iletişim ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide iş tatmininin tam bir aracılık etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of organizational communication on job satisfaction and organizational commitment. The research was conducted on a sample of individuals working in the service sector within the borders of Adana Province. Using simple sampling method, data were collected with the participation of 429 people with the help of face-to-face and online questionnaires. The questionnaire included questions about the demographic status of the individuals and information about their views on organizational communication, job satisfaction and organizational commitment. The data obtained were analyzed with SPSS and AMOS statistical programs. Structural equation modeling was used as the analysis method. As a result of the analysis, it was seen that organizational communication positively and significantly affects job satisfaction and organizational commitment, and at the same time, it was seen that job satisfaction has a full mediation effect in the relationship between organizational communication and organizational commitment