Endometrioid tip endometrium kanserinde preoperatif PET-CT'deki SUVmax değeri ile tümörün solid komponenti arasındaki ilişki
The relationship between SUVmax value on preoperative PET-CT and the solid component of the tumor in endometrioid type endometrial cancer
  1. Tez No: 975683
  2. Yazar: İBRAHİM GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGAY TUYAN İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, endometrioid tip endometrium kanseri olan hastalarda preoperatif PET-CT'de ölçülen SUVmax değeri ile tümörün solid komponenti arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2018-2024 yılları arasında tedavi gören 53 endometrium kanserli hastanın verileri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Çalışmaya, endometrioid tip endometrium kanseri tanısı almış, preoperatif PET-CT çekilmiş ve 18 yaşından büyük hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik (yaş, gravida, parite) ve klinikopatolojik verileri (tümör grade'i, boyutu, myometrial invazyon derinliği, lenfovasküler alan invazyonu, solid alan oranı vb.) hasta dosyalarından ve elektronik hasta kayıt sisteminden elde edilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS programı kullanılarak yapılmış ve p<0,05 değeri istatistiksel anlamlılık sınırı olarak kabul edilmiştir. Sonuçlar, SUVmax değerinin tümörün grade'i (p=0,012), myometrial invazyon derinliği (p=0,035), boyutu (p=0,009), lenfovasküler alan invazyonu (p=0.034) ve solid alan oranı (p=0,008) ile anlamlı bir ilişki gösterdiğini ortaya koymuştur. Tümör boyutu ile SUVmax değeri arasında pozitif bir korelasyon (r=0,391) ve solid alan oranı ile SUVmax değeri arasında da pozitif bir korelasyon (r=0,359) tespit edilmiştir. Özellikle, solid alan oranı arttıkça SUVmax değerinin de arttığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular, preoperatif PET-CT'nin tümör histopatolojisini değerlendirmede ve agresif tümörleri öngörmede yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Preoperatif PET-CT, endometrium kanserinde risk sınıflaması ve tedavi planlamasında önemli bir araç olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between the SUVmax value measured by preoperative PET-CT and the solid component of the tumor in patients with endometrioid type endometrial cancer. Data from 53 endometrial cancer patients treated at Mersin University Faculty of Medicine Hospital between 2018 and 2024 were retrospectively analyzed. The study included patients diagnosed with endometrioid type endometrial cancer, who underwent preoperative PET-CT, and were older than 18 years. Demographic (age, gravidity, parity) and clinicopathological data (tumor grade, size, depth of myometrial invasion, lymphovascular space invasion, solid component ratio, etc.) of the patients were obtained from patient files and the electronic patient record system. Statistical analyses were performed using the SPSS program, and a p-value of <0,05 was considered the threshold for statistical significance. The results revealed that the SUVmax value showed a significant relationship with tumor grade (p=0,012), depth of myometrial invasion (p=0,035), size (p=0,009), lymphovascular space invasion (p=0,034), and solid component ratio (p=0,008). A positive correlation was found between tumor size and SUVmax value (r=0,391), and also between solid component ratio and SUVmax value (r=0,359). In particular, the SUVmax value increased as the solid component ratio increased. These findings suggest that preoperative PET-CT can be helpful in evaluating tumor histopathology and predicting aggressive tumors. Preoperative PET-CT may be an important tool in risk stratification and treatment planning for endometrial cancer.