Savonius rüzgâr türbininin farklı kanat geometrisine göre performansının deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the performance of savonius wind turbine with different blade geometry
- Tez No: 975958
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHADDİN ORHAN AKANSU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN OSMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Savonius rüzgâr türbininde farklı kanat geometrilerinin performansları deneysel ve sayısal yöntemlerle incelenmiştir. 3 boyutlu yazıcıdan üretilen modellerin en/boy oranı 1, çap ve yükseklik ölçüleri ise 0.25 m olarak belirlenmiştir. Modeller kapaksız ve kapaklı olmak üzere iki durumda test edilmiş, deneyler 6, 8 ve 10 m/s hızlarında gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada yekpare üç model denenmiş, hem deneysel hem de sayısal analizlerde en yüksek verim model 3'te elde edilmiştir. Devamında model 3 parçalı hale getirilmiş, kanat uçlarına gözenek eklenmiş ve gözeneksiz versiyonlarla karşılaştırılmıştır. Deney sonuçları, gözeneklerin genel performansı düşürdüğünü göstermiştir. Son aşamada, kanat eğrisi boyunca gözeneklere sahip model (Model 3-3) üzerinde maskeleme bantlarıyla gözeneklerin kapatılması incelenmiş, yalnızca 10 m/s hızında yapılan testlerde toplam altı farklı konfigürasyon denenmiştir. Sonuçlar, gözeneklerin kapatılmasının performansı artırdığını ve bazı koşullarda parçalı gözeneksiz modelden dahi daha iyi sonuç verdiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, Savonius türbinlerinde kanat geometrilerinin karşılaştırılmasına katkı sağlamakta ve uygun modifikasyonlarla performans iyileştirmenin mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of different blade geometries in a Savonius wind turbine was investigated through experimental and numerical methods. Models produced with a 3D printer were designed with an aspect ratio of 1 and dimensions of 0.25 m in diameter and height. The models were tested in both without- and with-endplate conditions at wind speeds of 6, 8, and 10 m/s. In the first stage, three monolithic models were examined, and Model 3 yielded the highest efficiency in both experimental and numerical analyses. Subsequently, Model 3 was modified into a segmented form, with perforations introduced at the blade tips, and compared with non-perforated versions. Experimental results indicated that perforations generally reduced performance. In the final stage, the perforated model (Model 3-3) was tested with its holes sealed using masking tape. Tests conducted only at 10 m/s with six different configurations revealed that sealing the perforations significantly improved performance, in some cases surpassing the segmented non-perforated model. These findings contribute to the comparison of Savonius blade geometries and demonstrate that performance improvements are possible with proper modifications.